Svoboda se stal předsedou pražské ODS

Praha - Pražský primátor Bohuslav Svoboda se stal podle očekávání předsedou pražských občanských demokratů. Podpořilo jej 68 z 95 hlasujících delegátů. Ve funkci nahradil Borise Šťastného, který dnes oficiálně ohlásil rezignaci. Svoboda měl pouze jednoho protikandidáta, bývalého radního Jiřího Janečka, který v tajné volbě dostal deset hlasů. Svobodu na post nového předsedy nominovalo 12 oblastí z 15, Janeček získal nominaci pouze ze své domovské Prahy 11. Prvním místopředsedou se pak stal náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček, řadovými místopředsedy jsou poslanec Marek Benda a komunální politici Pavel Horálek, Ondřej Pecha a Tomáš Portlík. Benda přitom nedostal žádnou nominaci z oblastních sněmů, navržen byl až z pléna. Všichni byli zvoleni v prvním kole.

Svoboda měl v boji protikandidáta, bývalého radního Jiřího Janečka. Svoboda dostal 68 z 95 hlasů, Janeček jen deset. Na místopředsednickou funkci kandidoval ještě bývalý náměstek primátora a dosavadní místopředseda Rudolf Blažek. Nebyl ale zvolen. Kandidatury na místopředsedu se před volbou vzdali náměstek primátora Josef Nosek, místostarosta Prahy 8 Ondřej Gros, poslankyně Jana Černochová a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Svoboda chce konec ukřivděnosti

Svoboda před svým zvolením delegátům sněmu řekl, že je potřeba obnovit dominantní postavení ODS v Praze. To podle něj není možné učinit pokračováním v dosavadní politice, kdy ODS hrozila ztráta voličské základny a úpadek strany do bezvýznamnosti. „Napětí v pražské organizaci nezpůsobila rychlá výměna koalice (na pražské radnici), ta naopak zhoubný rozkladný proces zastavila a z bodu rozvratu udělala bod obratu,“ řekl delegátům Svoboda. Na konci loňského roku se dohodl na koalici s TOP 09, která nahradila dosavadní spolupráci s ČSSD.

Podle Svobody musí pražská ODS přestat „s neustálými pocity ukřivděnosti“, a naopak prací, komunikací a volebními úspěchy poukázat na to, že zástupci Prahy patří do užšího vedení strany. „Jenže předtím je třeba dominantní postavení ODS v Praze obnovit, a to znamená znovu získat důvěru našich kmenových, a pokud možno, i nových voličů. To nepůjde pouhým opakováním postojů a způsobů, kvůli nimž jsme o jejich důvěru přišli,“ konstatoval Svoboda. Zvolení primátora předsedou regionální organizace označil za signál obnovení vnitrostranické jednoty.

Šťastný: Nominace Svobody byla chyba

Šťastný se rozhodl rezignovat již na začátku prosince poté, co Svoboda uzavřel koalici s TOP 09 na pražské radnici bez jeho vědomí. Šťastný v dnešním projevu ostře primátora zkritizoval za dosavadní postup. Označil za chybu, že na kandidátku do komunálních voleb v roce 2010 byli nominováni lidé bez zkušeností v ODS, tedy i Svoboda. „Za tuto politickou chybu se chci dnes ODS omluvit,“ řekl Šťastný. Zkritizoval také způsob uzavření nové koalice v hlavním městě mezi ODS a TOP 09. „Odehrál se laciný prodej ODS TOP 09, která si nutně potřebuje ODS ochočit nebo zevnitř rozložit,“ dodal Šťastný.

Poté oznámil svou rezignaci. Následně se svých funkcí vzdali i další místopředsedové strany Svoboda, Josef Nosek, Pavel Klega, Tomáš Chalupa a Rudolf Blažek.

Boris Šťastný přichází na sněm pražské ODS
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Sněm se přel o posunutí stolku s volebními lístky a počet delegátů

Sněm doprovázely dnes od počátku organizační problémy a spory mezi delegáty. Neshody způsobila i příprava volby nového předsedy. Část delegátů požadovala, aby byl stolek s výdejem volebních lístků přestěhován přímo k volební místnosti. Báli se prý ovlivňování delegátů. Kvůli sporu dokonce zasedla mimořádná regionální rada pražské ODS. Stůl delegáti nakonec odmítli přesunout.

Postavení stolu přímo u volební místnosti požadoval starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Na jeho stranu se postavil jeden z kandidátů na předsedu Jiří Janeček. Změnit proceduru naopak odmítal předseda volební komise Filip Dvořák s odvoláním na to, že způsob volby odsouhlasila volební komise. Zdánlivě banální spor vyplývá z toho, že v minulosti byli někteří delegáti nuceni vlivnými politiky k tomu, aby jim ukázali hlasovací lístky. Měla tak být zajištěna loajálnost jednotlivých oblastí.

Dnešním sporem se musela zabývat mimořádná regionální rada, kterou dosavadní předseda Boris Šťastný svolal. Ani po několika desítkách minut se ale na řešení problému nedokázala shodnout. Spor se proto dostal až na hlasování celého sněmu. Delegáti nakonec odmítli stolek přestěhovat.

Při zahájení sněmu se organizátoři nemohli dopočítat delegátů. Zasedání proto muselo být přerušeno a přítomní znovu sečteni.

Video Vstup Vladimíra Keblúška
video

Vstup Vladimíra Keblúška

Vstup Vladimíra Keblúška

30.1.2012, UD

Nové vedení pražské ODS pod taktovkou Bohuslava Svobody je na světě

Rozhovor s Bohumilem Pečinkou (Reflex)