Bažant dostal za milionový podvod s dotacemi podmínku

Praha – Vrchní soud v Praze dnes odsoudil Jiřího Bažanta za praní špinavých peněz a účast na dotačním podvodu za 15,5 milionu korun ke tříletému trestu vězení podmíněně odloženému na zkušební dobu pěti let. Bažant byl spolupachatelem architekta Marka Řičáře, nyní Josefa Marka, který již dříve dostal za stejné trestné činy pravomocně šestiletý trest vězení.

Vrchní soud v odvolacím jednání změnil výši trestu, který Bažantovi v říjnu 2010 vyměřil pražský městský soud; obžalovaný původně dostal pět let nepodmíněně. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Již loni v prosinci vedle potrestání architekta Řičáře odvolací senát potvrdil Václavu Vítovi za praní špinavých peněz osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na dva roky. Řičář, Bažant i Vít svou vinu popírali. Posledním odsouzeným v kauze je Josef Kamenský, který dostal za dotační podvod tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu tří let. V jeho případě je rozsudek pravomocný již delší dobu.

Multimediální centra na Liberecku? Peníze šly k Řičařovi

Plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podle verdiktu vymysleli bývalý šéf obecně prospěšné společnosti Bono Publico (BP) a bývalý jednatel společnosti Atelier Habitat Řičář, bývalý předseda Sdružení obcí Podještědí (SOP) Kamenský a někdejší člen správní rady BP, bývalý koordinátor projektů v Atelier Habitat a jednatel společnosti Synergie Bažant na přelomu let 2004 a 2005. Zrealizovali ho v roce 2005. Bažant a Vít (bývalý manažer společnosti BP a někdejší pracovník Krajského úřadu v Liberci) se poté podle spisu podíleli na praní získaných peněz. Finance skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal.

Dotace se měla podle žádosti čerpat na zpracování dokumentace k projektu Bono Publico Čechy. Jeho náklady měly dosáhnout 311 milionů korun. Podle Řičáře mělo jít mimo jiné o vybudování multimediálních komunikačních center v regionech. SOP ani BP však podle soudů neměly zajištěny potřebné peníze na projekt a odsouzení MMR předložili nepravdivé podklady.

Úředník Libereckého kraje si nechal 50 tisíc

Přes 15 milionů korun ministerstvo podle spisu poslalo na účet žadatele - SOP. Žádosti o dotace a další dokumenty podle spisu zpracovával Bažant podle pokynů Řičáře, který byl autorem některých příloh. Řičář i Bažant v minulosti popírali, že by neměli v úmyslu projekt nikdy realizovat. Vše bylo podle nich legální a transparentní a MMR mělo dostatek informací.

Finance pak byly převedeny na účet BP, odkud část peněz Řičář vybral nebo dále převáděl, například na účty společností Atelier Habitat nebo Synergie. Firmu Synergie sice tehdy vlastnil Bažant, Řičářovi, od něhož ji převzal, však podle žalobce umožnil neomezený přístup k jejímu bankovnímu účtu. Část peněz, 1,1 milionu korun, Řičář převedl i na účet Víta, který většinu z nich vybral a dal Řičářovi. Nechal si 50 000 korun.