Pod Drábkem se kýve židle, ODS mluví o manažerském selhání

Praha – ODS se chce na nejbližším jednání koaličních lídrů zabývat problémy s čerpáním dávek na úřadech práce. Vidí za nimi manažerské selhání na ministerstvu práce a sociálních věcí vedeném Jaromírem Drábkem (TOP 09). Ministr tvrdí, že systém nekolabuje, věc prý rád vysvětlí na jednání koalice. ČSSD už ale dnes uvedla, že požaduje Drábkův odchod. O situaci chtěla hovořit i ve sněmovně, debatu se jí ale prosadit nepodařilo. Podle šéfa úřadu práce se do dnešního dne zvládly vyřídit všechny lednové dávky a zadat příkaz k jejich zaslání potřebným. Nejpozději do konce února by pak měl být systém zcela funkční. Úředníci s ním ale mají stále problémy. Odboráři proto svolali na pátek mimořádné jednání.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: František Vlček

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ministr Drábek lže a zakrývá skutečnou realitu podobně jako „komunističtí papaláši“ před rokem 1989. Drábek nese podle Sobotky „osobní odpovědnost“ za to, že reforma byla zahájena k 1. lednu, za změny v počítačových programech i za to, že nebyli dostatečně proškoleni pracovníci a celý systém dostatečně vyzkoušen. „Lednovou situaci se podařilo zvládnout jen za cenu absolutního pracovního nasazení zaměstnanců úřadů práce o sobotách a nedělích, v rámci přesčasů,“ poznamenal.

Drábka dnes ostře zkritizoval i předseda KSČM Vojtěch Filip. Ministr výzvu k rezignaci odmítl, systém podle něj funguje a k dnešnímu dni zbývá vyplatit méně než procento lednových dávek. „V tuto chvíli jsem jednoznačně přesvědčen o tom, že systém tak, jak běží, je nastaven správně… Útoky, že systém kolabuje, jsou jasnou lží,“ míní ministr. V situaci, kdy je vyplácení dávek „zneužíváno k nafukování mediálních bublin“, proto podle svých slov rozhodně odstupovat nehodlá.

Drábkovo bagatelizování problémů ODS znepokojuje

Občanští demokraté se chtějí problémy s čerpáním dávek zabývat na nejbližším jednání koaličních lídrů. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury jde o manažerské selhání na ministerstvu: „Přes obrovské úsilí zaměstnanců se to nedaří zvládnout. My v tom spatřujeme někdy manažerské selhání a velmi riskantní nasazení neodzkoušených softwarových produktů a podobně.“

Poslankyně ODS Lenka Kohoutová dodala, že ministrovo bagatelizování problémů stranu znepokojuje. Ministerstvo by podle ní mělo zajistit, aby lidé v hmotné nouzi a zdravotně postižení nezůstali bez prostředků. „Budu jenom rád, pokud se ta situace vyjasní i na vrcholovém jednání koalice… Rád také budu na číselných řadách jednotlivých lednových dní deklarovat, jakým způsobem jsme při výplatě dávek postupovali,“ poznamenal Drábek.

Co umí nový systém
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova sociální reforma. Všechny podpory, příspěvky a dávky vyplácejí úřady práce. Převzaly tak agendu a přes 1 600 úředníků od radnic. Nový systém má práci zjednodušit a hlavně zprůhlednit vyplácení dávek. Informatici z úřadů práce to ale vidí jinak: „Obrovským problémem nových aplikací je jejich nepropojenost, ačkoli byl a je proklamován pravý opak. Požadavek na propojenost těchto agend je neoddiskutovatelný například v součinnostech s exekutory, policií, soudy.“ Úřady proto tvrdí, že v průběhu února a března budou muset zkontrolovat veškerá data, která jsou možná zadaná nepřesně.

Od února by se dávky měly vyplácet v určitých termínech

Původní systém stál ministerstvo 540 milionů korun, za nový zaplatí kolem 300 milionů. Úřady práce ale už během prvního měsíce reklamovaly například zadávání adres, které musely úřednice kvůli chybě vyplňovat opakovaně. Odboráři proto svolali na pátek mimořádné jednání, na kterém chtějí od ministerstva a generálního úřadu práce slyšet, jak co nejdřív problémy s novým systémem vyřeší.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Od února by už ale lidé měli dostávat dávky v určitých termínech. „Obce dávky vyplácely bez pevných termínů. Budeme se snažit termíny výplat stanovit a u jednotlivých dávek rozložit do měsíce,“ uvedl generální ředitel úřadu práce Jiří Kubeša. Pokud lidé musí do určitého data uhradit třeba nájem či nějaké splátky, mohou se podle něj na datu výplaty domluvit s úředníky.