Rada postižených kritizuje razantní snížení dávek, žádá nápravu

Praha – Rada postižených kritizuje zrušení možnosti současně pobírat rodičovskou a příspěvek na péči. Rodiny, které se starají o handicapované děti, tak přišly od ledna o tisíce korun měsíčně. Rada už proto připravila návrh novely, která znovu souběžné vyplácení příspěvku na péči a rodičovské umožňuje. Předlohu dnes rozešle všem poslancům. Předsedy jejich klubů chce požádat o to, aby připravenou změnu zákona předložili a při jejím projednávání navrhli zrychlený postup. Pokud by návrh uspěl, mohly by rodiny znovu dostávat víc peněz od dubna. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) dnes uvedl, že je připraven o opatřeních diskutovat.

„Rodiny nejsou schopny zabezpečit péči pro děti s těžkým zdravotním postižením. Obáváme se toho, abychom se nevrátili do minulého století a nenastalo to, že se budou děti zase posílat do ústavů,“ uvedl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj se problém týká asi 10 000 lidí. Rada spočítala, že by souběh rodičovské a příspěvku na péči stát ročně vyšel asi na 350 milionů korun.

Rodina mohla měsíčně přijít i o 10 tisíc

Příspěvek na péči o děti se stanovuje podle závažnosti postižení a pohybuje se od tří do 12 tisíc korun. Rodina s jedním postiženým dítětem tak mohla přijít až o 10 000 korun měsíčně. V rodinách s více postiženými dětmi je situace ještě horší. Dřív totiž rodič dostával na postiženého potomka 7 600 korun do sedmi let jeho věku. Podle právníka rady Jana Hutaře nyní tuto částku pobírá jen do tří let, takže stát rodině s handicapovaným dítětem na rodičovské vyplatí o 418 000 korun méně než dřív. Zanikly také sociální příplatky ve výši až 4 500 korun či příspěvky 600 korun na bezbariérové bydlení.

Problém mají i pěstouni. „V pěstounské péči si může rodič volit výši rodičovského příspěvku, u postižených dětí si může zvolit ale jen 7 600 korun. Pěstoun, který si vzal postižené dítě, je na tom tak hůř než ten, který se stará o dítě zdravé,“ řekl právník. 

Nový systém vyplácení dávek navíc není pro matky přehledný. Důkazem je například opatření jednoho pražského střediska, které pro matky k tomuto účelu připravilo speciální manuál o 21 stránkách. „Namísto toho, abychom rodičům poskytovali naši službu, fungujeme spíš jako poradenská firma na sociální dávky,“ přiznává ředitelka Rané péče EDA Petra Cihlářová.

Video Příliš drahé kočárky pro handicapované děti
video

Příliš drahé kočárky pro handicapované děti

Ministr Drábek dnes řekl, že je připraven o současné úpravě diskutovat. Není ale podle něj možné jen dávky porovnat, příspěvek na péči se dá navýšit. Podotkl, že úřady mohou rodinám v nouzi přiznat i mimořádnou okamžitou pomoc. Ministerstvo jim dalo návod, jak mají postupovat. „V řadě případů se přiznává okamžitá pomoc v hmotné nouzi, to je cesta k vyrovnání rozdílu v loňských a letošních nárocích,“ uvedl ministr. Podle Krásy ale právě tato okamžitá pomoc nefunguje. Úředníci se totiž dávku bojí přiznat a vyplatit kvůli tomu, že by peníze zas případně museli vymáhat zpět.