Hackeři zablokovali přístup na web sněmovny

Praha - Internetové stránky Poslanecké sněmovny dnes v podvečer napadli hackeři, vnější uživatelé se kvůli tomu na web nemohli připojit. Napadení sněmovních stránek má podobný scénář jako nedávný útok na webový portál vlády.  

„Web je nepřístupný zhruba od 17:00, vnější přístup byl odpojen kvůli bezpečnosti,“ řekl ředitel tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch. Útok podle něj nijak nepoškodil data a síť je zabezpečena. Kvůli četnému připojování, které web zablokovalo, ale pracovníci sněmovny odpojili vnější přístup na web. „Znovu se obnoví, až útok skončí,“ poznamenal Žamboch.

Podstatou útoku je podle pracovníků IT oddělení sněmovny masivní počet požadavků na připojení na webový portál sněmovny. „Odblokovali jsme webové rozhraní, takže zaměstnanci a poslanci dál můžou využívat intranetový systém sněmovny, vnější uživatelé ale ne,“ vysvětlili.

Potíže s přihlášením vznikly minulý čtvrtek v podvečer i na webových stránkách české vlády. Důvodem bylo podle mluvčího vlády účelové přetížení serveru. Podle neoficiálních informací na internetu za přetížením vládního webu stál útok hackerů. Dnes se objevily informace, že ve čtvrtek se cílem podobných útoků stane web ODS, případně dalších politických stran.

Napadání webů jejich zahlcením při připojování je podle odborníků poměrně snadný způsob, jak návštěvníkům stránek znemožnit jejich prohlížení. Zároveň ale nepředstavuje ohrožení pro data uložená na serverech. Útoky hackerů, které se odehrávají i v dalších zemích, souvisí s protesty proti smlouvě ACTA, jež má chránit duševní vlastnictví na internetu. Podle kritiků ale může vést k cenzuře internetu a omezování svobody jeho uživatelů.