Za minulý rok přibylo 153 pacientů s HIV

Praha - V Česku přibylo loni 153 pacientů s virem HIV - 139 mužů a 14 žen. Od roku 1985 jde o třetí nejvyšší roční počet případů, kdy se v zemi začalo s testováním. Nemoc AIDS lékaři v loňském roce zjistili u 20 lidí, o život pak připravila devět osob. Další čtyři nakažení zemřeli z jiných příčin. Nejčastěji se lidé nakazili při sexu, šlo o 87 procent pacientů. Tři čtvrtiny všech nových infikovaných tvořili muži, kteří prošli sexuálním stykem s muži. Z jehel při užívání drog se nakazilo sedm mužů.

Za víc než 26 let testování odborníci v Česku potvrdili nákazu virem HIV u 1 675 lidí. Tuto diagnózu sdělili 1 368 mužům a 307 ženám. U 341 pacientů nemoc AIDS už propukla. Celkem 253 lidí zemřelo. „Ve stadiu AIDS bylo 178 úmrtí a 75 mělo jinou příčinu,“ upřesnil šéf národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček.

Podle něj počet nových pacientů s virem HIV v Česku v posledním desetiletí každoročně narůstal. Zatímco v roce 2002 evidovali lékaři 50 případů, předloni jich bylo už 180. Loni se čísla vrátila zhruba na úroveň roku 2009, kdy testy odhalily 156 nových nákaz. Loňských 153 nových pacientů představuje „třetí nejvyšší roční záchyt ve sledování infekce HIV od roku 1985“, uvedl Němeček.

Kolísání počtu případů je i v některých dalších evropských zemích. Dokládají to údaje Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. „Nicméně celkově nejsou doklady o poklesu přenosu HIV v Evropě,“ dodal šéf laboratoře.

Podle neziskových organizací a expertů je nutné i přes mírné zlepšení stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. S nimi pacienti žijí déle a jejich život je kvalitnější. Lidé se tak často přestávají chránit.