Komise je neobjektivní - protestovali studenti před fakultou v Plzni

Plzeň – Právnické fakulty v Praze, Brně a Olomouci nemají povinnost přijmout studenty z končících plzeňských práv, na přesunu proto bude muset spolupracovat ministerstvo školství. Vedení Západočeské univerzity (ZČU) si vyžádalo stanovisko akreditační komise, z něhož se chce dozvědět podrobnosti o tom, proč komise neprodloužila právnické fakultě v Plzni magisterské studium. Informace o nepřidělené akreditaci má ZČU totiž jen z médií. Před fakultou dnes asi hodinu stávkovalo přibližně 300 studentů.

Asi 300 studentů dnes protestovalo před budovou plzeňské právnické fakulty. Studenti akcí vyjadřovali nesouhlas s rozhodnutím akreditační komise, jež neprodloužila fakultě pětiletý magisterský program, který je pro práva zásadní. Během proslovů studenti vyzvali ministra školství Josefa Dobeše, aby se osobně sešel s vedením Západočeské univerzity (ZČU) i práv, a mohl tak situaci objektivně posoudit.  

Během prvních pár minut byly sesbírány podpisy na 20 archů papíru. Studenti se svolali přes sociální síť, kde už se objevují i různá hesla namířená proti šéfce akreditační komise Vladimíře Dvořákové. Studenti přišli vybaveni píšťalkami a transparenty s nápisy „Nerušte fakultu, zrušte neobjektivní akreditační komisi“, „Neberte nám šanci“ nebo „Chceme rovné podmínky“.

Student na protestním shromáždění: „Použijeme všechny legální prostředky, aby toto stanovisko bylo zvráceno ve prospěch nás  a fakulty právnické západočeské univerzity.“


Příští týden ve středu se studenti před plzeňskou právnickou fakultou sejdou znovu.

Právnické fakulty nemají povinnost přijmout studenty z Plzně

Právnické fakulty v Praze, Brně a Olomouci nemají povinnost studenty z končících plzeňských práv přijmout, na přesunu tak bude muset spolupracovat ministerstvo školství. Dnes to oznámil tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka s tím, že přesun více než tisíce studentů se v Česku nikdy předtím neřešil.

Vysoká škola má ze zákona povinnost zajistit studentům pokračování ve studiu stejného nebo obdobného studijního programu na téže nebo jiné vysoké škole. Další tři právnické fakulty v zemi ale tyto studenty přijmout nemusejí, záleží na dohodě. Děkanka brněnských práv Naděžda Rozehnalová poukázala na to, že počet studentů na všech právnických fakultách v Česku je už nyní dosti vysoký.  

Studentům také reálně hrozí, že kvůli rozdílným studijním plánům jednotlivých škol budou zařazeni do nižších ročníků, což by znamenalo prodloužení studia a u některých i překročení standardní doby studia, za což se platí. Ministerstvo se zatím k podrobnostem případného přesunu studentů nevyjadřuje, náměstek pro vysoké školy má dovolenou. Ministr školství Josef Dobeš (VV) se nicméně nechal slyšet, že stanovisko Akreditační komise o neprodloužení akreditace plzeňským právům musejí úředníci napřed pořádně prostudovat.

ZČU chce vidět stanovisko komise

„Stanovisko akreditační komise je zásadní podmínkou k zahájení dalších jednání, přičemž prvořadým zájmem vedení jsou studenti fakulty právnické. Rektorka požádala o zaslání tohoto stanoviska sekretariát akreditační komise, neboť ho v současné době nemá k dispozici,“ uvedla mluvčí Kamila Kvapilová.  

Konkrétní kroky by se tak měly dohodnout na pondělním jednání. Zprávu by akreditační komise mohla univerzitě poskytnout za deset až čtrnáct dnů, uvedl dnes tajemník akreditační komise Jiří Smrčka. Za záchranu školy je připraven bojovat její nedávno zvolený děkan Jan Pauly. Uvedl, že se pokusí využít všechny možné právní prostředky. „Máme předběžnou analýzu, chci to probrat s těmi největšími kapacitami, které máme, už se mi kdekdo ozývá, každý na tom chce spolupracovat,“ řekl Pauly. Fakulta podle něj bude muset kroky vážit tak, aby byly co nejefektivnější. Konkrétnější být nechtěl.  

Málo profesorů, publikací i grantů

Akreditační komise neprodloužila fakultě akreditaci mimo jiné proto, že nedokázala vytvořit stabilní a kvalifikovaný sbor vlastních akademických pracovníků. Šéfka komise Vladimíra Dvořáková uvedla, že komise už minimálně rok a půl upozorňuje na zhoršování situace na fakultě a situace se dosud nezlepšila. „Není to žádný blesk z čistého nebe,“ řekla. Podle ní nejde jen o personální zabezpečení, neobjevuje se prý ani kvalitnější publikační činnost, škola v posledním roce podala jen tři žádosti o grant a podobně.

Problémy plzeňských práv se táhnou od podzimu 2009, kdy vypukl skandál s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem.