ČSSD: Za přetáčení tachometrů by mělo být vězení

Praha – Přetáčení tachometrů při prodeji aut by podle ČSSD mělo být od roku 2013 trestným činem se sazbou dva až čtyři roky. Postih by měl být ještě vyšší, pokud by se podobného činu dopustila organizovaná skupina, tedy i firma či autoopravna. Na tiskové konferenci to uvedl poslanec a člen sněmovního klubu ČSSD Stanislav Huml. Podle sociálních demokratů nejde v tomto případě o politickou otázku, pro návrh proto chtějí hledat podporu napříč politickým spektrem i u ministerstev dopravy a vnitra. Novelizaci zákona, který by manipulaci s tachometry výslovně zakázal, připravuje i ministerstvo dopravy.

Novelou trestního zákoníku by se pro přetáčení tachometrů měla zavést skutková podstata trestného činu „neoprávněného zásahu do počítače ujeté vzdálenosti“. Trest až deset let přitom ČSSD navrhuje pro situaci, kdy bude způsobena škoda velkého rozsahu. Huml dnes zdůraznil, že neexistence podobného trestného činu má dopad na bezpečnost silničního provozu. „Pokud koupíte ojeté auto a zjistíte, že neznáte přesný počet ujetých kilometrů, může se stát až závažná dopravní nehoda,“ poznamenal.

S přetočeným tachometrem jezdí v Česku až milion vozů

Připomněl také, že se nyní objevují inzeráty, které posunutí tachometru nabízejí například za 500 korun. Podle Humla je to podobné, jako kdyby někdo v inzerátu nabízel vykrádání bytů. Podle poslanců ČSSD, kteří se odvolávají na analýzy společnosti Cebia, je ročně novým majitelům způsobena přetočením tachometru škoda přes šest miliard korun. V současnosti je v ČR údajně v provozu jeden milion vozů s nepravdivým stavem najetých kilometrů na tachometru. ČSSD chce proto také prosadit, aby se stav tachometru zapisoval i do registru vozidel.

Rozdíl ceny podle najetých kilometrů
Rozdíl ceny podle najetých kilometrů

Vlastní novelu má i ministerstvo dopravy. „Pro osobu, která by si to objednala, tam hrozí až 50 tisíc korun a byl by to přestupek. Pro podnikající, případně právnickou osobu by se jednalo o správní delikt, kde hrozí pokuta až 5 milionů,“ řekl ČT mluvčí resortu Martin Novák.

Zákon proti přetáčení tachometrů už mají ve Francii, v Belgii, ve Velké Británii a v Německu. Právě z Německa se ale do Česka dováží nejvíc takto upravených aut.

Video Reportáž Richarda Samka a Štěpánky Martanové
video

Reportáž Richarda Samka a Štěpánky Martanové