Kvůli krácení daní chce policie obžalovat 40 lidí

Praha – Policie navrhuje kvůli krácení daní obžalovat 40 lidí, státu podle kriminalistů vznikla škoda asi 800 milionů korun. Policisté se případem zabývali několik let, spis čítá asi 27 tisíc stran. Obviněni byli lidé, kteří podle kriminalistů nabízeli firmám snížení daňové povinnosti na dani z příjmů právnických osob a z přidané hodnoty, a také jednatelé firem, které této nabídky využily, nebo třeba fiktivně vyvážely do zahraničí neexistující zboží. Za to jim hrozí pět až deset let vězení, všichni jsou stíháni na svobodě.

Obvinění údajně nabídli řadě stavebních, dopravních či reklamních společností, že jim pomohou snížit daně. „Snižování daňové povinnosti následně probíhalo tím způsobem, že obchodní společnosti do svých účetních knih zanesly nákladové faktury na zprostředkování zakázek. K žádnému zprostředkování však nedošlo, jednalo se jen o fiktivní daňově uznatelné náklady,“ popsal postup pachatelů mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. 

Na základě faktur na neexistující zakázky si navíc firmy nárokovaly odpočty DPH. „Jiné společnosti zase měly deklarovat vývozy laboratorních zařízení do asijských a jihoamerických států, například Malajsie, Hongkongu či Uruguaye. Odběratelé v těchto státech však neexistovali a vývozcům na základě těchto fiktivních vývozů správci daně vraceli DPH,“ doplnil mluvčí policie.   

Soudní znalci odhadli, že pachatelé takto zkrátili daně z příjmů právnických osob o 450 milionů korun a DPH o 350 milionů korun. „V rámci vyšetřování kriminalisté vyvrátili tvrzení obviněných, že zakázky byly zprostředkovány jinými subjekty. Při domovních prohlídkách detektivové nalezli i razítka fiktivních společností,“ řekl Ibehej.