Policie loni kvůli domácímu násilí vykázala z domu 1 430 lidí

Praha – Policie loni kvůli domácímu násilí vykázala z domu 1 430 lidí, což je o třetinu víc než v roce 2010. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí. Podle odborníků za tím není ani tak to, že by Češi a Češky byli agresivnější a víc své okolí týrali, i když krize, nezaměstnanost a nepříznivá situace mohou k většímu napětí v rodinách přispívat. Za vyššími počty může být ale také to, že policisté už mají s vykázáním mnohem větší zkušenosti, dokážou nebezpečí přesněji vyhodnotit a volí tento krok častěji.

Domácí násilí patří v Česku mezi trestné činy od června 2004. Vykázat na deset dní z domova ty, kteří ubližují své rodině či blízkým, smí policie od ledna 2007. Obětem pak pomáhají intervenční centra v regionech. Autoři zákona a představitelé organizací na pomoc obětem opakovaně uvedli, že vykázání není trest pro násilníky, ale má působit preventivně a má chránit ohrožené osoby před případným dalším útokem.  

Policie může násilnické lidi vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu těch, které ohrožují. Dodržování opatření musí také na místě několikrát zkontrolovat. Soud může desetidenní dobu agresorům prodloužit a zakázat jim i přibližovat se k obětem. Ty o to už ale musejí požádat. Za pět let, co je možné v Česku vykázání využívat, se jich odehrálo celkem 4 807. 

Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické. Může být i psychické, sexuální či ekonomické. Neodehrává se také jen mezi partnery, ale i mezi rodiči a dětmi či mezi prarodiči a vnoučaty.