Úřady práce nebudou zpětně vymáhat duplicitně vyplacené dávky

Praha – Během ledna došlo v několika desítkách případů k tomu, že byly dávky vyplaceny opakovaně jednomu člověku, ministerstvo práce ale peníze od těchto lidí nebude vymáhat zpátky. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Pokud šlo ale o dávky, které se opakují každý měsíc, tak tyto dávky lidé nedostanou v únoru. Škodu by podle ministra měla nahradit firma, která dodávala software.

Drábek se ale zároveň ohrazoval proti tvrzení, že nový systém vyplácení dávek kolabuje a lidé se nedostali ke svým penězům. „31. ledna byly všechny dávky zpracovány jednotným inkasním místem,“ zdůraznil ministr. Podle něj je také jednoznačně plněn hlavní cíl celé akce, a sice roční úspora zhruba miliardy korun. Stínový ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) ale Drábka obvinil ze lži – v lednu prý dávky včas neodešly z jednotného výplatního místa. Sociální demokraté kvůli tomu chtějí na čtvrtek svolat mimořádnou schůzi sněmovny: „Tady je snaha svádět problémy na systém, ale problém je jednoznačně v kolapsu managementu a vedení resortu, plnou zodpovědnost nese ministr Drábek,“ uvedl Škromach.   

Počet vyplacených dávek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Ten také poukázal na problém ze severní Moravy, kde musela začátkem února armáda spásy rozdávat potravinové balíčky, protože se lidé ještě nedostali k pěnezům z dávek. Drábek ale nabídl příklad z Brna, kde lidé ve stejné situaci prostřednictvím azylového domu požádali o přiznání okamžité pomoci v hmotné nouzi a ta jim byla vyplacena. „Takže já si myslím, že je potřeba skutečně spolupracovat s úřadem práce – tam, kde je situace vyhrocená, tak není problém požádat o tuto pomoc, ta se vyplácí v hotovosti a na místě,“ uklidňoval ministr.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Lednové problémy s vyplácením dávek už stály křeslo mimo jiné ředitele ministerského odboru informatiky Reného Pitáka a výkonnou ředitelku úřadu práce Alenu Královou. Sám ministr se ale odstoupit nechystá: „Ta situace teď určitě není taková, že by mě vedla k tomu opustit funkci ministra,“ podotkl v OVM Drábek. Nepředpokládá prý ani další propouštění, ministerstvo ale zadalo audit úřadu práce, který by měl zhodnotit postup jednotlivých pracovišť. 

V pátek se také zástupci ministerstva a odborů dohodli na tom, že vedení úřadu práce ve spolupráci s ministerstvem připraví seznam opatření tak, aby celý systém fungoval nejpozději od dubna bez potíží. Hotový by měl být do 10. února a na jeho plnění by pak měla dohlížet speciální komise. Předseda odborového svazu KOVO Josef Středula ale v Otázkách uvedl, že nedošlo k dohodě na zásadním bodě z pohledu odborářů, a sice, aby vedle sebe běžely souběžné starý i nový systém na vyplácení dávek. Odboráři také požadují, aby bylo zajištěna beztrestnost pro ty pracovníky úřadů práce, kteří nějakou dávku vyplatili v rozporu se zákonem kvůli selhání systému.

Od Nového roku přešly na úřady práce úkoly, jež dosud zastávaly sociální odbory městských úřadů. Nově ÚP vedle klasické podpory v nezaměstnanosti a dávek státní sociální podpory (např. přídavky na děti, rodičovské příspěvky, porodné nebo pohřebné) vyplácí také pomoc v hmotné nouzi a příspěvky pro osoby se zdravotním postižením. V souvislosti se změnou kompetencí došlo také ke změně systému, podle kterého se dávky vyplácí. Ten ovšem nefunguje tak, jak má, mj. proto, že ministerstvo od jeho výrobce neobjednalo všechny potřebné funkce.