Sexuální devianti žádají o dobrovolnou léčbu a není pro ně místo

Havlíčkův Brod – Lékaři z havlíčkobrodské psychiatrické léčebny upozorňují na celorepublikový nedostatek míst pro sexuální devianty. Sami v současné době pečují o šestadvacet pacientů, dalších 200 jich ale dochází na ambulantní léčbu a v posledních měsících se dobrovolně hlásí muži, kteří u sebe mají na diagnózu sexuální deviace podezření.

Jak informovala primářka sexuologického oddělení psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě Želmíra Herrová, v posledních měsících evidují vzrůstající počet lidí, kteří prostřednictvím internetu léčebnu zkontaktovali s žádostí o lékařskou pomoc.

Jedná se častokrát o muže (podle léčebny mezi ně patří právníci, studenti i kněží), kteří na sobě pozorují sexuální odchylky a nechtějí, aby se z nich stal deviant. Psychiatři jim ovšem nemohou kvůli nedostatku míst nabídnout více než ambulantní léčbu.

„Jsou to lidé, kteří mají sexuálně nebezpečné myšlenky a fantazie. Je otázka času, kdy se jim to povede zrealizovat. Takovým podnětem mohou být pubertální děvčata nebo jejich chichot na ulici,“ upozorňuje na hrozící nebezpečí Herrová. Na léčbu ale musejí čekat několik měsíců, protože přednost mají ti, kteří už trestný čin spáchali, a soud jim nařídil detenční léčbu.

V České republice dnes sexuální devianty hospitalizují v šesti psychiatrických léčebnách. Vedle té v Havlíčkově Brodě jde o středočeské ústavy v Kosmonosech a Horních Beřkovicích, které nabízejí 20 a 24 míst, dále v Dobřanech u Plzně (14 míst), pražských Bohnicích (20 míst) a v Brně-Černovicích (23 míst). Devianti se zde léčí uklidňujícími léky a na tzv. náhledových terapiích. Pro ty nejnebezpečnější je možná i dobrovolná kastrace.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové