Dobeš trvá na tom, že zastavení dotací nehrozí

Praha – Ministr školství Josef Dobeš (VV) neví o tom, že by Česku hrozilo zastavení dotací z fondů Evropské unie na projekty ve školství. Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci. Ministerstvo podle něj pošle do konce února Evropské komisi (EK) zprávu o řešení problémů v čerpání peněz z operačních programů. Odblokování pozastavených dotací pak Dobeš garantuje do konce dubna. Chyby v kontrolních mechanismech byly podle něj nastaveny už před jeho příchodem do úřadu. Právě kvůli nim prý odvolal ředitele sekce evropských fondů Jana Vitulu. Pokud se problémy s čerpáním dotací nevyřeší, je Dobeš ochoten odsoupit, zopakoval. „Dám hlavu na špalek,“ uvedl ministr. 

Dobeš dnes opět popřel, že by EK hrozila zastavením celého programu Vzdělání pro konkurenceschopnost (OPVK), ze kterého může Česko vyčerpat až 53 miliard korun. Podle něj je problém pouze s čerpáním 1,2 miliardy korun, a to do doby, než ministerstvo opraví chyby, na které přišel audit EU. „V pátek se objevovaly informace, že má být zastaven celý operační program. Znovu říkám, není žádná informace, že by nějaký dopis (o zastavení programu) jakoukoliv formou dorazil do České republiky,“ uvedl Dobeš.

Dobeš rovněž připomněl, že ministerstvo školství ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj zároveň zkontroluje přes 200 projektů OPVK, aby prokázalo efektivitu eurodotací. Chce tak reagovat na zprávy o možném zneužívání peněz z evropských fondů. 

Vicenová: Dopis jsem zaslala

Velvyslankyně při EU Milena Vicenová dnes řekla, že dopis, který obsahuje i hrozbu možného úplného zastavení programu, do Prahy zaslala. „Dopis jsem obratem standardní cestou předala MZV, Úřadu vlády, MMR, MF a MŠMT,“ uvedla. Podle ní Česká republika na list z 24. ledna musí co nejdříve odpovědět a přesvědčit komisi, že situaci zásadně zlepšila a přijala požadovaná opatření. „Pokud členský stát, tedy ČR, požadovaná opatření nepřijme, může komise (…) přijmout rozhodnutí o zrušení celého příspěvku Společenství (EU) na operační program nebo jeho části,“ uvedla velvyslankyně. 

ČSSD kritizuje Dobeše kvůli dotacím
Zdroj: ČT24

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Evropská komise kritizovala zejména projekty OKNO (Obecné kompetence našim občanům) za půl miliardy a SPORT za 650 milionů. SPORT již Dobeš zastavil a na dalších kritizovaných projektech prý ministerstvo intenzivně pracuje. K problému čerpání dotací se vyjádřila i sociální demokracie. „Naše vláda je čtvrtá nejhorší v rámci EU. Po pěti letech vlády pravice se propadáme na dno z hlediska schopnosti naší země vyčerpat peníze z EU,“ prohlásil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle Sobotky by se situace vyřešila změnou vedení resortu. 

Video Brífink ČSSD k čerpání peněz EU
video

Brífink ČSSD k čerpání peněz EU

Brífink ČSSD k čerpání peněz EU

6 2 2012

Brífink ministra školství Dobeše