Letouny CASA české armády znovu létají

Praha – Dopravní letouny CASA české armády znovu létají. Naposledy byli piloti s těmito stroji ve vzduchu koncem loňského října. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek však lety kvůli technickým problémům dočasně zakázal. Během dnešního dne byly už dva letouny ve vzduchu. Jeden z nich pilotoval podplukovník Milan Laniak. Byl to jeho první let s Casou po tříměsíční pauze. Takto mluvil krátce po přistání: „Letadlo pracovalo podle předpokladů bez závad. Jsme rádi, že opět můžeme létat.“

Milan Laniak začal létat s letadly CASA na podzim roku 2010. Na těchto strojích má nalétáno přes 300 hodin. Zákaz létat nesl podobně jako ostatní piloti velmi těžce. „Nedokážu si pro pilota představit nic horšího než být na zemi a nemoci létat,“ říká.

Do vzduchu se do pátku dostane všech šest vycvičených posádek. „Pokračujeme v cyklu ověřování stability veškerých navigačních systémů. Zatím se nezdá, že bychom měli mít problémy,“ komentuje to plukovník Jiří Vávra, velitel 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely. „Jako uživatel bych si přál, aby všechny nedostatky byly odstraněny,“ dodává náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek.

Podle smlouvy měla být letadla dodána bez závad již v polovině minulého roku. „Jsme penalizováni za opoždění dodávky. Nezbývá nám nic jiného než to uznat,“ říká k tomu Jan Svoboda, ředitel projektů Omnipolu.

Letadla CASA nakoupila armáda v roce 2009, za tři stroje zaplatila 3,5 miliardy korun. Čtvrté letadlo se vyměnilo za 5 bitevníků L-159. Mimo smlouvu je navíc nestandardně tříletý servis za 700 milionů. Jedna česká CASA měla létat nad Afghánistánem už vloni. Pokud španělské stroje projdou vojskovými zkouškami, do afghánské mise se zapojí zřejmě v roce 2013.