Nečas a Schwarzenberg: Budeme mírnit slova okolo fiskální unie

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se dnes v podvečer dohodli, že budou zdrženlivější ve výrocích ohledně sporu o podpis smlouvy o fiskální unii. Po asi půlhodinovém jednání to novinářům řekl ministr zahraničí. Předsedové dvou větších stran vládní koalice hodlají dál jednat o tom, jaké stanovisko vláda nakonec ke smlouvě zaujme. „To se ještě dohodne,“ odpověděl Schwarzenberg na otázku, kdy se další schůzka k tématu uskuteční.

Premiér a ministr zahraničí si minulý týden vyměnili ostrá slova poté, co se Nečas v Bruselu odmítl jménem ČR připojit ke smlouvě, kterou jinak nyní podporují všechny země EU s výjimkou Česka a Velké Británie. Premiér tvrdí, že jen plnil mandát, který mu dala vláda.

Schwarzenberg jej ale tvrdě zkritizoval a prohlásil dokonce, že Nečasův postoj škodí českým národním zájmům. Předseda vlády kontroval prohlášením, že Schwarzenberg špatně a málo pracuje a tráví příliš mnoho času v zahraničí.

Ministra zahraničí v jeho postoji k otázkám ratifikace smlouvy o fiskální unii dnes podpořilo předsednictvo TOP 09. „Plně podporujeme pana předsedu a jasně chceme slyšet skutečné důvody, nikoliv výmluvy, od našich koaličních partnerů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. „Dosud nikdo z nás neslyšel od ODS jediný důvod, proč by ta smlouva neměla být podepsána,“ doplnil ho ministr financí Miroslav Kalousek.

Věci veřejné hrozí odchodem z vlády

Do sporu se už stačila vložit i nejmenší vládní strana. Věci veřejné tvrdí, že pokud premiér Nečas ustoupí a smlouvu podepíše bez referenda, bude to považovat za porušení koaliční smlouvy. Strana připustila i možný odchod z vlády. „Jestliže dojde k zásadnímu porušení koaliční smlouvy, je tu první předstupeň rozpadu koalice,“ řekl předseda poslaneckého klubu Vít Bárta.

Za jejich emotivní roztržkou je ale hlubší rozpor ODS a TOP 09 v pohledu na celou smlouvu a také na způsob její ratifikace v České republice. Právě tyto rozpory by měla vyřešit další jednání. Podle ODS smlouva fakticky mění primární právo EU, předává některé české pravomoci do Bruselu, a proto by o jejím přijetí měli občané rozhodovat v referendu. Podobný názor má i nejmenší vládní strana Věci veřejné. ODS a Nečas navíc míní, že smlouva zavazující k rozpočtové odpovědnosti země platící eurem se nyní Česka přímo netýká, a tak není v tuto chvíli potřeba ji podepisovat.

Schwarzenberg a jeho TOP 09 naopak míní, že ČR by se ke smlouvě měla v březnu připojit společně s ostatními členy EU, s výjimkou Velké Británie. České odmítání jinak evropsky dohodnutého dokumentu podle názoru šéfa diplomacie činí českou pozici v unii nesrozumitelnou a může ji vyřadit mimo hlavní evropský proud.

ČSSD očekává plán B

Premiéra dnes kritizovala také opoziční ČSSD. „Nečas se bez debaty v České republice rozhodl nepřistoupit k té smlouvě a to znamená, že tím poškodil Českou republiku,“ řekl Zaorálek. Problém vidí především v tom, že Nečas tak učinil bez debaty a aniž dopředu informoval, že se k takovému kroku chystá. Rovněž dodal, že nebylo ani nutné, aby na summitu v Bruselu řekl definitivní stanovisko.

Zaorálek se domnívá, že premiér má zřejmě nějaký plán B o fungování Česka v evropském integračním prostoru. Socialisté proto očekávají, že ho premiér na čtvrteční schůzi představí. Pokud žádné řešení o evropském postavení ČR nemá, tak to prý znamená, že chce z Česka učinit nezařazeného poslance, který jen čeká na výsledky jednání a dohod.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška a Petra Vaška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška a Petra Vaška