Pověřený ředitel SŽDC odvolal dva náměstky

Praha - Pověřený ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Habarta odvolal dva ze svých čtyř náměstků. O místo přišli ekonomický náměstek Vladimír Filip a náměstek pro provozuschopnost Vojtěch Kocourek. Informaci přinesl server E15.cz. Mluvčí SŽDC Pavel Halla nechtěl podrobnější informace uvést.

„Mohu pouze potvrdit tuto základní informaci a nic dalšího,“ řekl Halla. Podle E15 by za personálním zemětřesením na správě kolejí mohl být mocenský boj mezi ODS a Věcmi veřejnými o vliv na organizaci, která ročně rozdělí stavebním firmám desítky miliard korun. Jasno do situace by mělo vnést čtvrteční zasedání správní rady, kterého se výjimečně bude účastnit i ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

O místo by mohl přijít i Habarta

„Důvody netuším, ani po nich nepátrám. Jak jsem byl jmenován, tak jsem byl odvolán, beru to jako profesionál,“ řekl serveru Kocourek. O místo by ale podle E15 mohl údajně přijít i šéf SŽDC Habarta. To ovšem zpochybnil člen správní rady SŽDC a náměstek ministra dopravy Lukáš Hampl s tím, že odvolání Habarty „není aktuální“.

Správa železnic vznikla v rámci liberalizace dopravního trhu oddělením od původní státní organizace České dráhy. Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železniční síť. Působí také jako investor do výstavby tratí.