Soudy málo zakazují chuligánům vstup na stadion

Praha – Osmatřicet podmíněných trestů a pouze 3 zákazy vstupu na stadion padly za řádění fotbalových chuligánů pražské Slavie při pohárovém utkání proti Olomouci loni v květnu. Napadli tehdy ochranku, demolovali stadion, vnikli i do VIP boxů. Jejich běsnění ukončil až zásah těžkooděnců. České soudy nevyužívají možnosti zakázat násilníkům vstup na stadion nijak často, sklízejí za to kritiku Fotbalové asociace ČR (FAČR) i policie.

Útok chuligánů vedla nová generace slávistických rowdies, z nichž většina patří podle policie k pravidelným účastníkům akcí krajně pravicové scény. Policie kvůli výtržnictví navrhla obžalovat skoro 40 lidí a obžaloba chtěla pro všechny zákaz vstupu na stadion. Soud ale rozhodl jinak, do Edenu se v průměru jeden rok nemůžou podívat pouze tři chuligáni.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 10 odmítl svůj verdikt, který ve zkráceném řízení nemusí podle zákona vůbec zdůvodňovat, jakkoli komentovat. Proti rozhodnutí soudu se státní zástupkyně odvolala právě proto, že zákaz vstupu na stadion nebyl uložen všem pachatelům, a bude nařízeno hlavní líčení.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Detektiv protiextremistického oddělení pražské policie:

„Pokud výtržníci nedostávají zákaz vstupu na stadiony, může docházet nadále k takovým výtržnostem, jejich agresivita by se mohla stupňovat.“


Možnost zakázat vstup na stadion dostaly soudy se změnou trestního zákoníku v roce 2010. Od té doby dostalo tento alternativní trest pouze 55 lidí především v Praze a Moravskoslezském kraji. „Právní úprava obsažená v trestním zákoníku je dostatečná, záleží pouze na orgánech činných v trestním řízení, jaký druh trestu zvolí,“ řekla pro ČT mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Policie na stadionech
Policie na stadionech

Jen pro srovnání - ve Velké Británii, která je pro Českou republiku vzorem v boji s fotbalovým násilím, dostalo v minulém roce zákaz vstupu přes 3 000 chuligánů. K nejobávanějším patří na ostrovech rowdies londýnské Chelsea, Manchesteru United a Newcastlu.