V kauze týraného Dominika potvrdil soud podmínku

Brno - Městský soud v Brně dnes potrestal sociální pracovnici Leu Petříčkovou, figurující v kauze týraného chlapce Dominika z Brna čtyřmi měsíci vězení s podmíněným odkladem na rok. Podle soudu na dění v rodině dítěte dohlížela „povrchně a zcela nedostatečně“, kvůli čemuž neodhalila, že hoch strádá. Sociální pracovnice se proti verdiktu odvolala, pochybení odmítá. Kauza tedy putuje k brněnskému krajskému soudu.

Městský soud již o potrestání Petříčkové rozhodl v uplynulých dnech takzvaným trestním příkazem. Dostala čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na rok. Podala si ale proti rozsudku odpor, protože vinu popírá. Verdikt tak ztratil platnost a soud musel kauzu projednat v řádném procesu. Původní verdikt ale potvrdil.

Petříčková měla rodinu na starosti od září 2009 do dubna 2010. V této době strávila téměř dva měsíce na nemocenské. Rodinu prý navštívila minimálně dvakrát, žádné problémy nezaznamenala. Při jedné z návštěv údajně chlapec běhal jen ve slipech, byl prý menší, hubený, ale neměl žádné známky týrání. Jevil známky hyperaktivity a hrál si se sourozenci.

Podle advokáta Milana Staňka Petříčková dělala, co mohla. Když dostala na starosti Dominikovu rodinu, měla na stole 400 jiných případů. „V Německu má sociální pracovník 20, 30 spisů. U nás jich má dvacetkrát tolik. Jak to má stíhat?“ ptal se Staněk.

Když ale sociální pracovnice Lenka Zatloukalová v dubnu 2010 dohled nad rodinou od Petříčkové převzala, zjistila, že dítě je v zuboženém stavu plné modřin a vychrtlé od stálého hladovění.