Namrzlé silnice a popraskané koleje uvozují rekordní mráz

Praha – Další arktická noc přešla v chladný den plný namrzlých silnic a popraskaných železničních tratí. V noci se teploty pohybovaly kolem minus třiceti stupňů Celsia, během dne dosáhly k minus deseti. Nadcházející noc potom může být podle některých předpovědí rekordní, teploty mohou klesnout hluboko pod minus třicet. Tomu také budou odpovídat problémy, které ve dne a v noci čekají na lidi bez domova nebo na řidiče. Protože nefouká, nadále trpí obyvatelé měst, která stále pokrývá smog. O nehodách a uzavírkách silnic se můžete informovat na webu dopravniinfo.cz, o mimořádnostech v železniční dopravě na výlukovém serveru ČD. Aktuální informace o stavu ovzduší jsou k dispozici na webu ČHMÚ.

Noční teploty klesly na mnoha místech k minus třiceti stupňům Celsia. Arktická zima byla na Šumavě, ale i na druhém konci republiky v Jizerských horách – v Kořenově naměřili minus 29,1 stupně. V Šindelové v Krušných horách potom bylo 28 stupňů pod nulou a jednu z nejchladnějších nocí mají za sebou i střední Čechy a Praha, kde bylo pod minus dvaceti.

Další noc potom může být rekordní. Meteorologové očekávají, že může padnout dosavadní český rekord, který činí minus 42,2 stupně Celsia. I tam, kde rekordní mráz nebude, lze očekávat obzvlášť chladnou noc – dost možná vrchol letošní zimy. Následně se má oteplovat, v příštím týdnu už mají teploměry ukazovat hodnoty i poměrně vysoko nad nulou.

Den mezi dvěma arktickými nocemi je teplejší, ale ne o mnoho. I v nižších polohách se teploty pohybují kolem minus deseti stupňů Celsia, na horách je o další tři stupně méně. Den však bude jasný a vzduch klidný – z toho ovšem také plyne, že se v místech, kde je špatný vzduch, zatím nic nezmění.

Prachu ve vzduchu je i desetkrát víc, než by mělo

V Moravskoslezském kraji je kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu ve vzduchu stále vyhlášen signál regulace, mnoho to však nepomáhá. Na všech stanicích v regionu je výrazně překročen zdravotní limit 50 mikrogramů částic o průměru do deseti mikrometrů na metr krychlový. Průměrné čtyřiadvacetihodinové hodnoty se pohybují vesměs mezi 150 a 300 mikrogramy, nejlepší vzduch je v Opavě s 106 mikrogramy na metr krychlový, v Orlové je naopak koncentrace prachu ve vzduchu 312 mikrogramů na metr krychlový. Přes den se situace postupně zhoršuje, hodinové údaje jsou obzvlášť vysoké. V Havířově meteorologové zaznamenali hodinovou koncentraci prašných aerosolů dokonce 502 mikrogramů na metr krychlový – desetkrát více, než je přístupné.

Úředně potvrzeno je špatné ovzduší také ve středních Čechách, kde je vyhlášen signál upozornění na smog. Ranní údaje tomu odpovídaly, celodenní průměr dosáhl v Kladně 120 mikrogramů prachových částic na metr krychlový, v Mladé Boleslavi 91 a Berouně potom 94 mikrogramů. Špatně se dýchá také ve Zlínském kraji. V Uherském Hradišti odpoledne průměrná denní koncentrace dosáhla 146 mikrogramů na metr krychlový. Ve Zlíně přístroje naměřily 89 mikrogramů na metr krychlový, i tam je kvalita ovzduší špatná.

Pohled na ostravskou radnici
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

Polámané koleje a namrzlé silnice – dopravní kolorit zimy

Kvůli poruchám souvisejícím s mrazy vznikly potíže také na železnici. Odpoledne nabíraly zpoždění vlaky v Praze-Veleslavíně, kde se porouchalo zabezpečovací zařízení. Další poruchy už železničáři odstranili, vlaky během dne nejezdily nebo nabíraly zpoždění například mezi Prahou a Berounem, Prahou a Lysou nad Labem nebo Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Kvůli nehodě na přejezdu stála i lokálka z Chrástu u Plzně do Radnic. Porouchalo se také Pendolino, které jelo do Františkových Lázní. Nedojelo a zpět už se vracelo bez cestujících.

Zcela nesjízdná zůstává jedna silnice v Olomouckém kraji, další komunikace je až do konce zimy uzavřena v Krušných horách – jedná se o silnice z Loučné pod Klínovcem do Měděnce a z Hraničních Petrovic do Jívové. Ta moravská by se ale mohla otevřít dříve. „Silnice třetí třídy v úseku Hraniční Petrovice – Jívová je uzavřena od pátečního večera. Je zavátá sněhem, kdy se ji podaří otevřít, záleží na počasí. Nejde o frekventovanou silnici, dá se to objet. Místní lidé to znají,“ shrnul dispečer olomouckých silničářů Libor Pastucha.

Sjízdnost silnic v celé zemi není ideální. Vozovky jsou namrzlé, na mnoha místech je pokrývají i sněhové jazyky.

Mrazy provětrají i peněženky

Tuhé mrazy znamenají i vyšší spotřebu energií. Podle ČEPS je nyní spotřeba elektřiny asi o deset procent vyšší, než tomu bylo na začátku ledna. „Atakovali jsme rekord z roku 2006, ale nepřekročili jsme ho,“ uvedl člen představenstva ČEPS Miroslav Vrba. Podobně jsou na tom i teplárny a plynárny. „Spotřeba tepla roste o 50 až 60 procent ve srovnání se situací, kdy je jen nula stupňů,“ informoval Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR. „Spotřeba plynu v těchto mrazivých dnech je o 30 až 40 procent vyšší oproti průměrným teplotám a průměrným spotřebám v únoru,“ řekl mluvčí RWE Martin Chalupský. 


Pro lidi bez domova jsou mrazy nejhorším nepřítelem

Lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, mají za sebou dva týdny silných mrazů a před sebou noc, jež má být ještě horší než ty, které dosud přečkali. K dispozici jsou jim azylová centra i mimořádně otevřené prostory nebo provizorní stany.

Například v Praze se na vyhřívané stany, které nechalo postavit město, stojí denně dlouhé fronty. Ve stanech je teplota mezi patnácti až dvaceti stupni, podle toho, jak velká zima je venku. Sestry boromejky sem také vozí bezdomovcům teplou polévku. V deset hodin je večerka, v šest ráno pak budíček. Do tři čtvrtě hodiny pak musí bezdomovci stany opustit. Řada z nich si ale frontu přijde vystát další večer znovu. „Nechci zmrznout, letos mi zmrzli už tři kamarádi,“ řekl jeden z nich. Jeho slova potrvzuje i fakt, že přes zvýšenou péči umrzají letos bezdomovci takřka každý druhý den. V lednu a únoru zemřelo přes dvacet lidí. Zatím posledního objevili dnes odpoledne v opuštěné chatce v Praze-Dubči.

Bezdomovci v Ústí nad Labem mohou využít provizorní noclehárnu. Vlastní úřadovnu jim nabídl tamní Červený kříž. Přespat v ní mohou především lidé, které jinde nepřijmou - kterým chybí třeba doklady nebo mají potíže se zákonem. O denní i noční provoz se tu starají zadarmo dobrovolníci.

Video Bezdomovcům pomáhají vyhřívané stany i Červený kříž
video

Bezdomovcům pomáhají vyhřívané stany i Červený kříž

Bezdomovcům pomáhají vyhřívané stany i Červený kříž

11 2 2012 udal

Mráz provětrá lidem peněženky