Výdej sociálních dávek pořád nefunguje. Náprava přijde v dubnu

Praha – Příští týden mají nezaměstnaní lidé dostat od státu podporu. Úřady práce začaly peníze posílat v pátek, tedy v termínu, a to i přesto, že měly na některých místech s novým systémem problémy. Někde ale potíže stále přetrvávají. Úřady proto připouští, že se ke konci měsíce mohou výplaty dávek opět mírně zpozdit.

Nejjednodušší práci mají úředníci s výplatou dávek u nezaměstnaných z loňského roku. Odeslání peněz na bankovní účet nebo složenku jim zabere jen pár minut. Pracují totiž ve starém systému. Lednové žádosti už ale znamenají práci v systému novém, který pořád nefunguje, jak má. Podle úředníků je navíc časově náročný, pomalý, padá a mnohé věci nejsou zautomatizované. „Občas se stane, že se něco někam ztratí a chvilku trvá, než se to najde,“ stěžuje si Josef Bílek, úředník z Prahy 10. 

„Systém již funguje mnohem lépe než v lednu, nicméně v některých lokalitách dochází ke zpožděným reakcím,“ popisuje problémy mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Pro úředníky to pak znamená buď práci přesčas, nebo další víkend v kanceláři. Pro klienty pak riziko, že dávku nedostanou včas.  

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Systém bude funkční údajně od dubna

Dodavatelé nového systému slibují, že od dubna pojedou programy už na 100 procent. Do té doby ale musí počítat se sankcemi a reklamacemi. Za lednové nedostatky už jim ministerstvo připravuje účet. Jak vysoký ale nakonec finanční postih bude, zatím nevyčíslilo.