Ministr Kuba chce s odpůrci i příznivci ACTA debatovat u stolu

Praha – Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) chce pro příznivce i odpůrce smlouvy ACTA uspořádat kulatý stůl, kde budou moct obě strany probrat své argumenty. Kuba to oznámil v Otázkách Václava Moravce. Vláda sice připojila podpis pod dohodu, ovšem kvůli následným protestům ratifikační proces pozastavila s tím, že chce analýzu jejích dopadů. Dokument vyvolal mezinárodní vlnu odporu. Kritici mu vyčítají, že omezí svobodné prostředí internetu.

K dalšímu postoji kabinetu má podle Kuby přispět debata a vyložení argumentů obou stran. Česká pirátská strana, která v Česku organizuje pouliční demonstrace, by se debaty zúčastnila. „Jsme otevřeni dialogu,“ uvedl dnes místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík, který se v sobotu účastnil dvoutisícového protestního pochodu v Praze.

„Rád bych, aby tato debata proběhla, protože si myslím, že ty věcné argumenty nepadají na ulicích. To už je vždy nějaký sociální rozměr, který si ten problém s sebou nese,“ uvedl Kuba, jenž zároveň připustil, že vypracování smlouvy neprobíhalo příliš transparentně. "Model, jakým byla projednávána, a to, jakou reakci vyvolala, ji staví do velmi nešťastného světla, prohlásil o dohodě ACTA ministr průmyslu a obchodu.

Video Rozhovor s Martinem Kubou a Milanem Urbanem
video

Rozhovor s Martinem Kubou a Milanem Urbanem

Urban: ACTA slouží ke špiclování

Předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) uvedl, že sociální demokracie by dokument v Parlamentu nepodpořila. „Já bych se k žádné špiclovací normě, která se jmenuje ACTA a příště se bude jmenovat jinak, nikdy nepřipojil,“ prohlásil poslanec. Zástupce pirátů Ferjenčík zopakoval, že by pirátská strana hlavně chtěla, aby se na smlouvu podíval Ústavní soud.

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Platit by začala po parlamentní ratifikaci. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků. Dohoda nicméně podle Urbana ochranu autorských práv nepřinese. „Jsem si jist, že nyní je ta smlouva mrtvá,“ poznamenal.

Protesty proti dohodě ACTA
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Zatímco například čeští zástupci hudebního průmyslu její existenci uvítali, odpůrci se obávají omezení svobody. Hackeři vystupující pod názvem Anonymous kvůli kritice smlouvy ACTA útočí na různé weby. Nejedná se o žádné oficiální a organizované sdružení lidí. Anonymous může být kdokoli, kdo se připojí k nějaké formě internetového aktivismu.