OECD varuje české školství před selektivitou a předčasnými žebříčky

Praha – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) kritizuje praxi zvláštních, nyní speciálních škol v ČR. Podle hodnotící zprávy za rok 2010 český vzdělávací systém některé žáky stále znevýhodňuje. Zpráva zabývající se systémem hodnocení v českém školství také varuje před vytvářením žebříčků škol podle výsledků testování v době, kdy celý systém ještě není dostatečně vypracován. Podle 1. náměstka ministra školství Ladislava Němce již ministerstvo spolu s Českou školní inspekcí začalo na většině doporučení pracovat.

Mezinárodní zpráva prý Česku vyčítá, že v praktických, dříve zvláštních školách končí i děti bez lehkého mentálního postižení. Vysoký počet zdravých, ale sociálně znevýhodněných dětí na těchto školách je kritizován už několik let. Ministerstvo se ale hájí, že zavedlo vyhlášky, díky nimž by se na praktické školy měli dostat skutečně jen žáci s postižením. Zmíněná selektivnost prý ale spočívá i v příliš vysokém podílu dětí na nižších gymnáziích. Nižší gymnázia jsou přitom určena hlavně žákům výjimečně nadaným.

Podle Němce ale zpětné námitky OECD vůči českému školství v mnohém už neodpovídají současným podmínkám. „V té zprávě je vycházeno z dat v roce 2010 a ta situace se po zařazení vyhlášky 72 a 73 výrazně změnila. Je to poznat i v poslední výroční zprávě České školní inspekce,“ řekl náměstek.

OECD také podle Němce varuje před sestavováním žebříčků škol na základě výsledků státních maturit a testů v 5. a 9. třídách. „Nedoporučují, aby byly používány výsledky státní maturitní zkoušky, popřípadě testování žáků pátých a devátých ročníků v těch prvních fázích, aby v této době nebyly využívány pro hodnocení institucí jako takových,“ sdělil náměstek novinářům. Zároveň se však nechal slyšet, že v prvních letech plošného testování ministerstvo žebříčky rozhodně neplánuje.

Obsáhlý dokument, který bude k dispozici v českém znění 15. března, však kromě výtek obsahoval také kladné hodnocení. Podle ministra školství Josefa Dobeše OECD vítá rozšíření hodnotících nástrojů včetně státních maturit. Pozitivní je podle dokumentu i úroveň práce České školní inspekce a nový kariérní systém učitelů.

Demonstrace před ministerstvem školství
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Proti Dobešově politice se znovu protestovalo

Proti školské politice ministra Dobeše protestovaly dnes před budovou ministerstva školství zhruba dvě desítky lidí. U vchodu do budovy zapálili svíci jako symbol pohřbu základních škol, které mají být podle ministrova návrhu zavřeny. Protest organizovalo občanské sdružení Monitoring RING, které požaduje odchod Dobeše z funkce.

„Tohle jsou poslední zoufalé snahy, kdy my tady v mrazu říkáme panu ministrovi, který to nechce slyšet, že jeho kroky jsou likvidační a že s nimi nesouhlasíme,“ řekl stínový ministr školství za ČSSD senátor Marcel Chládek. Podle něj měl být Dobeš nejen už dávno odvolán, ale vůbec na této pozici neměl být.

Dnešní protest podpořilo šest politických stran a řada občanských hnutí, zdravici poslal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, přišli zástupci Pirátské strany, Strany zelených, SPOZ, ProAlt či Sdružení Za svobodné vysoké školy.

Video Jan Wagner a Ladislav Němec v Událostech, komentářích
video

Jan Wagner a Ladislav Němec v Událostech, komentářích