Celníci dopadli gang obchodníků s nezdaněnou naftou

Olomouc – V Olomouci byl dopaden gang, který napříč hranicemi nelegálně obchodoval s nezdaněnou naftou. Obvinění padlo celkem na devět lidí, kteří daňovými úniky způsobili škodu za 23 milionů korun. Pachatelům, z nichž tři skončili ve vazbě, hrozí za trestný čin zkrácení daně až deset let vězení.

Zátah proti organizované skupině se konal na různých místech Zlínského, Olomouckého a Jihočeského kraje. „Organizovaná skupina pachatelů pořizovala technické oleje od německé společnosti v období od března loňského roku do ledna 2012. Zboží nakládali v Rakousku a dodávali je v plastových kontejnerech o objemu 1 000 litrů do České republiky. Deklarovali je jako zboží, které nepodléhá spotřební dani. To však dále prodávali jako motorovou naftu, aniž by přiznali a zaplatili SPD a DPH,“ uvedla mluvčí Celního ředitelství Olomouc Marie Bortlová. Skupina tímto způsobem do ČR dopravila podle ní téměř 1,3 milionu litrů oleje.

Do operace Jih zaměřené na obchodování s nezdaněnou naftou se zapojili společně s celníky z odboru pátrání také zlínští kriminalisté. „Společně zadrželi devět osob české národnosti, provedli 17 domovních prohlídek, 18 prohlídek jiných prostor, zajistili jedno nákladní a šest osobních vozidel, tankovací zařízení, sedm čerpadel a necelých 16 000 litrů minerálních olejů,“ doplnila mluvčí.

Loni olomoučtí celníci zadrželi a nepropustili na český trh více než 160 000 litrů nezdaněných minerálních olejů. Zabránili tak úniku na daních ve výši dvou milionů korun.