Na Homolce léčí astma novou metodou

Praha - K léčbě těžkého průduškového astmatu začali lékaři Nemocnice Na Homolce používat novou metodu zvanou bronchiální termoplastika. Ohřívají pomocí tenkého drátku sliznici v průduškách, tím oslabí jejich schopnost smršťovat se. Nemocnému se uleví, protože právě smršťování průdušek u něj vyvolává astmatický záchvat.

„Slibujeme si od této léčby, že přinese profit zejména těžkým a špatně léčitelným astmatikům. Očekáváme, že se jim bude lépe dýchat, klesne počet a závažnost jejich záchvatů a spotřebují méně léků,“ uvedl vedoucí lékař centra plicní endoskopie Jiří Votruba. Metoda se podle mluvčí nemocnice Jitky Kalouskové užívá v Evropě zatím jen v Británii. V Česku jde o pilotní projekt, Homolka na něj získala grant od Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Astmatem trpí v Česku asi 800 000 lidí, z nich 20 000 až 30 000 má obtížně léčitelnou formu. Nová metoda je podle Votruby pro tyto pacienty nadějí na zlepšení stavu. Pro astmatiky je typická dušnost, pískoty na hrudi a kašel, což časem vede až k dechové nedostatečnosti.

Nemocnice na Homolce
Nemocnice na Homolce

Při bronchiální termoplastice se užívá tenký drát, katétr, s vysunutelným košíčkem na konci a zdroj energie. V místním znecitlivění nebo v narkóze je zaveden do úst bronchoskop, tedy tenká ohebná trubička, jím se zasune katétr napojený na zdroj energie. Pomocí rozevřeného košíčku se aplikuje zhruba deset minut dávka tepelné energie na vybrané místo. Pak se košíček posune asi o pět milimetrů a postup se opakuje.

Zákrok trvá zhruba hodinu a provádí se natřikrát ve dvoutýdenních intervalech. Při každém výkonu je ošetřena jiná část dýchacích cest. Výsledkem je zeslabení vrstvy hladké svaloviny v dýchacích cestách. Efekt léčby se projeví zhruba do měsíce po třetím výkonu.