Řidič Smetana, který kreslil na předvolební plakáty, půjde do vězení

Olomouc – Do vězení půjde řidič autobusu Roman Smetana, který pokresloval předvolební plakáty. Soudkyně Markéta Langerová, manželka tehdejšího lídra olomoucké ODS Ivana Langera, změnila jeho trest na 100 dní vězení. Muž totiž již dříve odmítl odpracovat obecně prospěšné práce i odpykat domácí vězení. I nyní deklaroval, že do vězení nenastoupí.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Henryk T. Kaiser

Třicetiletý řidič Dopravního podniku města Olomouce Smetana podle svých slov na protest proti politickým elitám pokreslil nejméně 30 reklam na autobusech, které si před volbami v roce 2010 pronajaly strany. Připisoval na ně slogany, v nichž politiky označoval za lháře, zloděje, korupčníky a prostitutky. Mezi stranami si řidič, jehož udal kolega, nevybíral. Nejvíc pokreslených polepů však patřilo ODS, která se jako jediná rovněž u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15 tisíc korun.

Smetana veškeré tresty dosud odmítal

Vedle toho si měl podle původního rozsudku odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací. To ale neudělal. „Odmítám vykonat uložený trest obecně prospěšných prací, stejně tak odmítám, aby mi byl přeměněn na odnětí svobody. Jsem přesvědčen, že slušní a poctiví lidé do vězení nepatří,“ napsal Smetana v prohlášení Probační a mediační službě České republiky, která měla dohlížet na vykonání trestu. Vzápětí odmítl i další náhradní trest v podobě domácího vězení, který soudkyně zvažovala. Předchozí trest mu tak soudkyně změnila na stodenní pobyt ve vězení.

Muž po skončení jednání řekl, že ani teď se verdiktu nepodvolí. „Do vězení nenastoupím, bude na mne muset vydat zatykač a nechat mne zadržet,“ cituje deník Smetanu. Soudkyně, jejíž manžel byl v tehdejších volbách lídrem ODS v Olomouci, byla od počátku podle listu objektem pochybností. Langerová možnost, že by byla podjatá, opakovaně odmítla.

Video Olomoucké hledání spravedlnosti
video

Olomoucké hledání spravedlnosti