Záchranné služby s výjimkou plzeňské v lednové výplatě nepřidaly

Praha - Lékaři a sestry ze záchranných služeb, s výjimkou Plzeňského kraje, ve výplatě za leden více peněz nedostali. Informoval o tom předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý. Záchranky jednají s kraji o dotaci, od pojišťoven prý na platy nemají. Stejně jsou na tom krajské nemocnice. Přidávalo se jen v nemocnicích zřizovaných ministerstvem zdravotnictví, které to ředitelům nařídilo. Koncem února se odbory dohodnou na případných protestních akcích kvůli platům.

„Záchranné služby jako příspěvkové organizace krajů zatím, pokud vím, nezvyšovaly platy, protože na to nedostaly peníze,“ řekl Slabý, který je ředitelem jihočeské záchranky. Připomněl, že záchranky nedostaly peníze od pojišťoven ani na loňské zvýšení platů lékařům o 5 000 až 8 000 korun, chybějící prostředky musely dodat kraje jako příspěvek na provoz.

Letos, pokud chtějí záchranné služby navyšovat, musejí to podle Slabého kraje jako zřizovatelé opět uhradit. „To není o tom, že bychom nechtěli lidem přidat, otázka je, kde na to vzít a jakým způsobem,“ poznamenal.

Loni ministerstvo zdravotnictví umožnilo nařízením vlády peníze dát podle navýšené tarifní tabulky. „Měli jsme titul, podle kterého jsme mohli prostředky uvolnit. Ale letos nemáme ten titul, takže je to pro nás nesmírně obtížné,“ vysvětlil.

Záchranka v číslech

  • 281 výjezdových míst
  • 514 posádek
  • 851 289 výjezdů v roce 2011

Úhradová vyhláška pro letošní rok navýšila záchrankám hodnotu bodu, podle propočtu Slabého to ale nepokryje sumu, kterou potřebují záchranné služby na růst platů. Navýšení v úhradách pojišťoven tedy je, ale podle Slabého „sotva dohání“ navýšení platů z loňska a předloňska.

Platby od zdravotních pojišťoven tvoří zhruba třetinu příjmů záchranek, dvě třetiny přispívá kraj. Kolem 80 procent nákladů záchranek tvoří výdaje na mzdy a povinné odvody, zbytek je na provoz, tedy nájmy, energie, pohonné hmoty či obměnu vozového parku.