Těžké aktovky přispívají k vadnému držení těla

Praha – V Česku v posledních letech přibývá dětí, které mají problémy se správným držením těla. Podle lékařů tento trend podporuje i fakt, že děti dennodenně na zádech nosí těžké školní aktovky. Správně by jejich váha neměla přesáhnout desetinu váhy školáka, realita je ale jiná. 

Učebnice, sešity, svačina a pití je nezbytná výbava pro všední školní den. Jedenáctiletá Andrea do své školní tašky nedává nic zbytečného, přesto její batoh váží šest kilogramů – o dvě kila víc, než by podle lékařů měla nosit.

Podobně jsou na tom tisíce školáků. Denně na cestách do školy a zpátky domů nosí na zádech kila navíc, která se můžou negativně podepsat na jejich zdraví. Těžká taška v kombinaci s minimem pohybu je pro dítě rizikem.

Problémy s držením těla má podle posledních čísel na prvním stupni každý třetí školák, tedy asi 150 tisíc českých dětí. „Školní taška sama o sobě špatné držení těla nevyvolá. Ale pokud dítě špatné držení těla už má, jen ho to v něm podporuje,“ říká dětský ortoped Jan Němec.

Vadné držení těla má stále více dětí
Vadné držení těla má stále více dětí

Některé těžší věci, například učebnice a přezůvky, si mohou děti nechávat ve skříňkách. Pokud se ale potřebují z učebnic doma připravovat, nezbývá jim nic jiného, než je nosit sem a tam. Školy nemají peníze na to, aby měly pro všechny žáky duplicitní učebnice – tedy jednu na doma a jednu ve škole.

Dětem by také prospělo více pohybu, hodiny tělocviku nestačí. Podle lékařů by školáci měli cvičit třeba kratší dobu, ale několikrát denně.

Video Reportáž Jitky Szászové
video

Reportáž Jitky Szászové