Žalobci požádali o zbavení mlčenlivosti, chtějí vypovídat před poslanci

Praha - Pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová a dalších sedm žalobců chce vypovídat na zasedání sněmovního bezpečnostního výboru, které na 21. února svolal předseda Věcí veřejných Radek John. Požádali proto o zbavení mlčenlivosti. Poslanci se na výboru mají zabývat hloubkovou kontrolou, kterou na pražském městském státním zastupitelství provádí od počátku minulého týdne Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). Informaci přinesl server Lidovky.cz.

„O zbavení mlčenlivosti požádalo všech osm vedoucích státních zástupců na úseku trestního řízení,“ řekla serveru mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Žalobci se proti kontrole již dříve ohradili a označili ji za účelovou. Uvedli, že odmítají plošnou a programovou skandalizaci práce své i práce všech obvodních státních zastupitelství v jejich působnosti.

VSZ si podle městských státních zástupců vyžádalo ke kontrole 34 případů, některé ještě nejsou uzavřeny. Kontrola se zaměřuje na korupční trestní kauzy, případy týkající se veřejných zakázek, zneužití pravomoci či legalizování výnosů z trestné činnosti. Prověřují se skončené i otevřené kauzy z let 2010 a 2011, výjimečně i starší. Podle zjištění České televize kontroluje pražské vrchní státní zastupitelství například znovuotevřenou kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

Městským žalobcům se nelíbí zejména odůvodnění, že VSZ kontrolu zdůvodňuje „znepokojivými poznatky“ bez uvedení konkrétních objektivních prohřešků. Podle jejich tiskového prohlášení si pražské vrchní státní zastupitelství vyžádalo převážně „mediálně zajímavé“ případy. Z toho prý ve 30 případech kauzy sledovalo průběžně formou podávání zpráv o stavu věci, případě nad nimi přímo vykonávalo dohled.

Pospíšil se svoláním bezpečnostního výboru nesouhlasí

„Mým cílem je posilovat nezávislost státního zastupitelství, ne ji oklešťovat tím, že si budou politici předvolávat na kobereček státního zástupce, když udělá něco, co se jim nelíbí. Dohled nad činností vrchního státního zastupitelství vykonává nejvyšší státní zástupce, nikoliv poslanci,“ reagoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).