Podle znalce neměla Monyová šanci přežít

Brno – Spisovatelka Simona Monyová neměla šanci na přežití poté, co ji loni v srpnu v jejím domě podle obžaloby napadl a šesti bodnými ranami zranil její manžel Boris Ingr. Dvě byly tak vážné, že ani lékařští specialisté by ji hned po činu nebyli schopni zachránit. Způsobily rozsáhlé krvácení, jemuž Monyová asi do deseti minut po útoku podlehla. Vyplývá to z dnešní výpovědi znalce ze soudního lékařství Michala Zeleného před brněnským krajským soudem. Znalkyně z oboru psychiatrie Marta Holanová pak vypověděla, že Ingr pouze účelově předstírá, že si na vraždu manželky nepamatuje. Ingrovi hrozí za vraždu až 18 let vězení. Verdikt by mohl padnout příští týden ve středu.

Podle znalce Zeleného byl útok velmi intenzivní. Svědčí o tom i jedno poškozené žebro, k jehož protnutí je nutná značná síla. Monyové se stala osudná rána, která poškodila plíci, a druhá, která protnula dutou žílu. Poranění jsou neslučitelná se životem.

Obě rány způsobily velkou ztrátu krve. Znalec soudu popsal, že tento způsob smrti je podobný udušení nebo oběšení. Takto zraněná oběť vykašlává krev a není schopna se nadechnout. Při tomto závažném poranění snad ani neexistuje vhodná forma poskytnutí alespoň nějaké základní první pomoci, uvedl znalec.

Podle Zeleného rána na hlavě spisovatelky mohla být způsobena mnohem dříve. Patrně s vraždou nesouvisí. To uvedl již ve středu při zahájení procesu Ingr. Podle něj si jeho manželka tuto ránu způsobila sama dříve, a to vlastní neopatrností.

Pitva ukázala, že v době činu měla Monyová v těle 1,58 promile alkoholu, Ingr měl okolo promile alkoholu. Jakou roli v potyčce alkohol sehrál, ukážou patrně výslechy dalších znalců.

Ingr se k činu nepřiznal. Při středečním zahájení procesu uvedl, že si na okolnosti její smrti nevzpomíná. Tvrdí, že jej ranila a těžce se s tím vyrovnával. Nakonec připustil, že ji „asi“ zavraždil, protože v době činu v jejím domě nikdo jiný nebyl. 

Znalkyně z oboru psychiatrie Marta Holanová si myslí, že Ingr záměrně předstírá, že si vraždu manželky nepamatuje. Ingr tak podle ní činí účelově, a to s „plným vědomím toho, co udělal“. Lékařka dospěla k závěru, že vražedný konflikt způsobil alkohol, žárlivost a dluhy, které tento pár tížily. Monyová chtěla vztah s Ingrem definitivně ukončit. On jej ale chtěl udržet za každou cenu. Má přitom sklony k agresivitě a narcismu. Netrpí ale žádnou vážnou poruchou osobnosti. Byl si prý vědom důsledků svého jednání. Po činu navíc reagoval logicky.

Podle Holanové sice jednal v afektu, ten ale záhy po činu vyprchal. Byl to Ingr, kdo přivolal do domu první pomoc a pak se záchranáři vedl racionální komunikaci. Soudu ale ve středu řekl, že se o smrti Monyové dověděl až v nemocnici.

Ingr se s Monyovou často hádal a občas padla i facka. Konflikty se odehrávaly i před jejich malým synem. Monyová prý měla pocit, že ji muž již nemiluje a je s ní jen pro peníze. Prokázalo to také vyšetření na detektoru lži, které Ingr kvůli manželce podstoupil dva měsíce před vraždou. Když prokázalo, že ji nemiluje, musel se od ní odstěhovat. Krátce před její smrtí již domlouvali rozvod. Ingr však na něj nechtěl přistoupit.