Úředníci, kteří měli zamést přestupek člena ODS, jdou k soudu

Praha - Státní zastupitelství dnes podalo k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 obžalobu na bývalého vedoucího dopravního inspektorátu jihočeského krajského policejního ředitelství a dva pracovníky městského úřadu v Písku z agendy přestupků. Policista Václav Vališ a dvojice úředníků Dana Martincová a František Rychlík podle dřívějších informací médií pomohli zamést pod koberec dopravní přestupek vlivného jihočeského podnikatele a člena ODS Pavla Dlouhého.

Podle médií byl Dlouhý v minulosti přistižen, když jel u Písku autem rychlostí přes140 kilometrův hodině v místech, kde je povolená devadesátikilometrová rychlost. Úřady však jeho přestupek nestačily vyřídit do jednoho roku. Poté už to nebylo možné, Dlouhý tak postihu unikl.

Policista kvůli tomu čelí obvinění z návodu ke zneužití pravomoci úřední osoby a podplacení, dvojice úředníků pak ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Při údajném uplácení nešlo o peníze, policista prý úředníkům nabízel různé protislužby.

Kauza se netýká pouze případu Dlouhého, ale zahrnuje víc skutků. „Nebyly shromážděny takové důkazy, které by odůvodňovaly zahájení trestního stíhání vůči této osobě,“ uvedla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. K motivu jednání stíhané trojice se nechtěla vyjadřovat s tím, že státní zástupce si hodlá nechat argumenty do jednací síně soudu.

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) jel Dlouhý rychlostí 164 kilometrů v hodině. Česká televize, která na kauzu loni upozornila, již dříve uvedla, že Dlouhému hrozilo i to, že by minimálně na půl roku přišel o řidičský průkaz. Úřednice Martincová podle dřívějších informací MfD podezření odmítla. Případ prý na žádost Dlouhého postoupila úřadu v Týně nad Vltavou, což je standardní postup, a dál už na něj neměla žádný vliv. Proč Dlouhý, kterému se přezdívá Kníže z Hluboké, žádal o přeložení případu, není jasné.