Bakala neuspěl: Soud se znovu nebude zabývat Zaorálkovým gaunerem

Praha – Finančník Zdeněk Bakala neuspěl u Městského soudu v Praze s návrhem na obnovení řízení ve sporu s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem. Ten Bakalu v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke gaunerovi. Bakala se proto domáhal omluvy a odškodnění 300 tisíc korun. U Městského soudu ale neuspěl a nevyhověl mu ani odvolací soud. Bakalův právní zástupce si dnes ponechal lhůtu pro případné odvolání.

Konflikt se týkal zhruba 45 tisíc bytů těžební společnosti OKD na severu Moravy. V současnosti je vlastní firma RPG Byty, dceřiná společnost RPG Industries SE, jejímž je Bakala spoluvlastníkem. RPG Industries SE se k bytovému fondu dostala koupí společnosti Karbon Invest (KI), která byty získala při privatizaci v září 2004. Tehdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si je chtějí dlouhodobě odkoupit. 

Výroky, které se Bakaly dotkly, zazněly v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek tehdy kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, především v reakci na předtím zveřejněné prohlášení, že se vlastník nechystá prodávat byty současným nájemníkům. Zaorálek tvrdil, že Bakala prodej bytů nájemníkům slíbil, finančník to odmítl. „Pan Bakala se chová jako gauner,“ řekl tehdy místopředseda ČSSD. 

Bakala podal na místopředsedu ČSSD v roce 2009 žalobu na ochranu osobnosti, protože podle něho výraz gauner vybočuje z pravidel slušného chování a je hrubě urážlivý. Soudce Tomáš Novosad však již při prvním rozhodnutí v případu v květnu 2010 uvedl, že Zaorálkova slova měla pravdivý základ a „znaky kritiky oprávněné“. „Ukázalo se, že výroky mého klienta na chování pana Bakaly byly oprávněné,“ podotkl po jednání Zaorálkův právník Petr Topinka.