Část peněz z MUS získal podle Švýcarů Pitr

Praha – Švýcarští vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že část z celkem 12 miliard korun vyvedených z Mostecké uhelné (MUS) získaly společnosti napojené na uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Česká televize to zjistila z dokumentu švýcarské prokuratury. Vyšetřovatelé Česko požádali o provedení domovních prohlídek u jednoho z Pitrových advokátů a ve firmách, které Pitr dříve ovládal. Pitr je stále ve švýcarské vazbě.

Už v listopadu 2010, nedlouho po Pitrově zatčení ve Svatém Mořici, poslal švýcarský soud českým úřadům klíčový dokument. Podle něj získaly firmy napojené na Pitra část peněz vyvedených manažery Mostecké uhelné, konkrétně tři miliony eur. Jde o firmu Marila Invest zastupovanou Pitrovým advokátem Norbertem Ostrčilem. Peníze k ní doputovaly přes firmu Antinary Anstal, kde Ostrčil podle Švýcarů také figuroval. „Norbert Ostrčil je klíčovou osobou v souvislosti s vyšetřovanou skutkovou podstatou trestné činnosti,“ uvedl tehdy švýcarský soud. „Pokud by to tak bylo, tak by to bylo překvapivé. Nemám takovou informaci, že by to tak mělo být,“ komentoval to samotný Ostrčil.

Kvůli oběma kauzám Švýcaři požádali o provedení prohlídek nejen u advokáta Ostrčila, ale také ve firmě Marila Invest a ve firmě Bohemia dopravní. Ta sídlí v domě, před kterým byl zavražděn údajný šéf podsvětí Mrázek. „Tyhle spojitosti také nemůžeme komentovat, hlavně s ohledem na spolupráci se švýcarskou stranou,“ uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Iva Vojtková. „Nevidím důvod, proč by u mě měla být domovní prohlídka,“ prohlásil Ostrčil.

Ostrčil České televizi mimo záznam řekl, že o původu peněz neví a že firma Marila Invest neměla s Mosteckou uhelnou nikdy nic společného. Podle obchodního rejstříku v této společnosti kromě Ostrčila figuroval i Pitrův společník Jiří Syrovátka a později i Pitrův bodygaurd Pavel Šrytr. „Jasně se ukazuje, že kauza Mostecké uhelné je vlastně hlava velké chobotnice,“ řekla k tomu vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake.

V nejbližší době se chystá skupina žalobců Vrchního státního zastupitelství odjet do Švýcarska, aby s tamními žalobci zkonzultovali další postup v celé kauze. Bližší podrobnosti ale státní zastupitelství tají. 

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka