Ženy s implantáty PIP formují hromadnou žalobu

Praha – Ženy, kterým plastičtí chirurgové voperovali vadné prsní implantáty z kosmetických důvodů, zatím nemají nárok na bezplatný opravný zákrok. Většina klinik za něj proto žádá peníze, ačkoliv ženy už dříve zaplatily za operaci desítky tisíc korun. Počet žen, které při vyšetřeních zjistily, že mají implantát prasklý, přitom stále roste. Iniciativa Vadné implantáty PIP už proto začíná domlouvat hromadnou žalobu.  

Většina soukromých klinik, které silikony PIP dávaly, zatím bezplatné operace provádí jen ženám, kterým implantát už praskl. Ministerstvo zdravotnictví přitom ve svém právním rozboru jasně uvedlo, že by výměnu implantátů z kosmetických důvodů měly kliniky hradit u všech žen. Nejde ale o závazné nařízení. „Jediný, kdo může v této věci závazně rozhodovat, jsou nezávislé soudy,“ dodal mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.

Ženy budou chtít i peníze za újmu

Podle žen, které vadné implantáty mají, by ale mělo ministerstvo zasáhnout. „Když si koupím hodinky a jsou pokažené, jdu zpátky do obchodu, kde mi je vymění, nikdo mě neodkazuje, abych si kontaktovala distributora,“ tvrdí Martina Šopfová Bajerová z iniciativy Vadné implantáty PIP. Poukazuje přitom i na to, že počet žen s prasklým implantátem roste: „Máme evidováno 72 žen a z těchto žen nám nahlásilo osm, že jim implantáty praskly. Některé mají i ty následky, že se silikon rozlévá do okolí.“

Operace přitom není levnou záležitostí. Petra Černá si například nechala před čtyřmi lety upravit prsa po porodu a kojení dvou dětí. Na klinice zaplatila 47 tisíc korun. Doktorka jí podle jejích slov zatím výměnu nedoporučila s tím, že jde o mediální bublinu. Na operaci chce ale přesto jít co nejdřív. Doufá, že jí pak klinika zákrok zpětně proplatí. Pokud se to nestane, chce se připojit k hromadné žalobě, kterou chystá iniciativa. V ní budou ženy žádat kromě úhrady nové operace rovněž peníze za újmu.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové