Díky Galileu vznikne v ČR také euroškola

Praha – Společně s přesunem unijního navigačního systému Galileo plánuje Praha také otevření takzvané Evropské školy. Podle serveru Aktuálně.cz se škola otevře všem žákům, dětem zaměstnanců agentury, ale školné zaplatí Evropská komise. Podobný typ školy funguje například v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku a pokrývá vzdělání od školky k maturitě. Absolventi získají diplom, který jim umožní studium na všech univerzitách v unii.

„Ministerstvo školství agenturu GSA informovalo, že jakmile se agentura fyzicky přesune do Prahy, ČR zahájí proces získání akreditace pro Evropskou školu typu II,“ cituje server Radka Melichara z tiskového odboru ministerstva. Agentura GSA je administrační orgán navigace systému Galileo a do metropole se přestěhuje v létě. Termín právě vychází vstříc zaměstnancům agentury, kteří si do Prahy přivedou i své děti, které tak budou moct v Praze zahájit nový školní rok.

Unijní agentura hledá místa pro asi čtyřicet dětí, hlavně z francouzských, německých, italských a španělských rodin, píše Aktuálně.cz. Evropské školy, s jejichž pobočkou se počítá v Praze, se od běžných vícejazyčných škol liší tím, že mají evropský étos. V celé evropské sedmadvacítce jich je patnáct. Typ školy, jaký má vzniknout v Česku, funguje například v sídle Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku.