Kotrouš už je na svobodě

Praha – Bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš opustil vazební věznici na pražské Pankráci. Městský soud v Praze totiž dnes rozhodl o jeho propuštění. Potvrdil tak dřívější snahu Obvodního soudu pro Prahu 9 stíhat Kotrouše na svobodě. Proti tomuto rozhodnutí podal státní zástupce stížnost, městský soud ji ale dnes zamítl. Kotrouš je obviněn z přijetí úplatku. Ve vazbě byl kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky. Toto nebezpečí podle mluvčí soudu pominulo, všichni svědci byli už vyslechnuti. Kotroušovi hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení. 

Obvinění Kotrouše z trestného činu přijetí úplatku se podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) týká přidělení několikamilionové zakázky pro městskou policii. Podle médií případ souvisí s firmou Jíša autoservis, která se stará o vozy pražských strážníků. Kriminalisté ale prověřují Kotroušovo jednání i v několika dalších zakázkách. „Vyšetřování tohoto případu je ve své závěrečné fázy a já předpokládám, že ukončeno z naší strany by mohlo být v druhé polovině příštího měsíce,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Kotrouše zadrželi detektivové údajně přímo s úplatkem ve výši několika set tisíc korun loni 25. listopadu ve služebním autě v okolí pražské Jižní spojky. Zadrželi jej krátce poté, co podle nich zadokumentovali předávku peněz, které obviněný převzal za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii. Kotrouš podle Lidových novin (LN) žádal úplatek ve výši 1,5 milionu korun. Podmiňoval tím prý další spolupráci s autoservisem Jíša, který se od roku 2005 stará o auta strážníků a který každoročně dostával od městské policie zakázky za přibližně 30 milionů korun.

Video Reportáž Zuzany Tvarůžkové a Richarda Samka
video

Reportáž Zuzany Tvarůžkové a Richarda Samka

Policie u Kotrouše našla desítky tisíc korun

„Suma 350 tisíc, o které se mluví v médiích, byla jen první splátka,“ uvedl v lednu státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Policisté Kotrouše zadrželi se 150 000 korun, dva dny předtím ale od majitele autoservisu převzal dalších 200 000 v označených bankovkách. Podle LN však 200 000 Kč policie nenašla ani u Kotrouše doma ani v jeho kanceláři. V jeho pracovně na ředitelství policie nalezla pouze 72 tisíc korun, nešlo ale o stejné peníze.

Kotrouš byl po zatčení přeřazen na místo strážníka a byl postaven mimo službu. Plat proto podle dřívějšího vyjádření primátora Bohuslava Svobody (ODS) nepobírá. Město zatím nevyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele, vedením městské policie je pověřen náměstek Ludvík Klema. „Jsem připraven s ním o tom jednat a věřím, že se dohodneme. Já osobně bych považoval za nejvhodnější, aby fakticky nedocházel do zaměstnání,“ uvedl Klema.