Studenti vyjdou kvůli reformě do ulic

Praha - Příští týden ve středu vyjdou studenti z celé České republiky na protestní pochod, vadí jim reforma vysokých škol. Do protestního týdne se od pondělí zapojí 18 škol z osmi měst. Novinářům to dnes řekli zástupci studentských komor akademických senátů. Kromě protestu se budou na školách konat takzvané noci univerzit s přednáškami pro veřejnost.

Vlastní protesty chystají například studenti z Hradce Králové nebo z Brna. Ve středu 29. února se pak studenti z celé republiky sjedou do Prahy na náměstí Jana Palacha, odkud půjdou před Úřad vlády. Počty účastníků zatím nechtějí organizátoři odhadovat. V České republice funguje 26 veřejných a dvě státní vysoké školy. Vysokoškolských studentů je přes 300 000.

Pražskému protestu přitom budou předcházet menší demonstrace a happeningy v dalších univerzitních městech. V úterý 28. února vyjde protestní průvod studentů šesti brněnských univerzit. Ve stejný den plánují v Hradci Králové „okupační stávku“, při níž budou studenti ve škole spát.

Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách a vrátila je ministrovi školství k přepracování. Studentům a většině akademické obce se nelíbí zavedení školného, změny v pravomocích akademických orgánů a bojí se i zásahů komerční sféry. Reforma také počítá s takzvaným kontraktovým financováním, při němž by univerzity dostaly na několik let dopředu slíbený určitý objem peněz. Nově by se také školy měly orientovat buď na výzkum, vzdělávání nebo praktické uplatnění absolventů. Kabinet by měl materiál projednávat v březnu.

V rámci týdne neklidu chtějí studenti pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena. Do protestů se v nějaké formě zapojí školy z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Liberce, Opavy, Českých Budějovic a Jihlavy.

Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy.