Česko si neumí poradit s Alzheimerovou chorobou, varují odborníci

Praha – Alzheimerovou chorobou trpí už asi sto tisíc Čechů a jejich počet neustále roste. A není to trend jen český. Evropská unie proto tlačí na zavedení systémové péče. Velká Británie nebo Francie už koncepci mají, v Česku ale stále chybí.

Pečovatelská centra v Česku pacientům s Alzheimerovou chorobou nestačí. Rodiny také většinou nechtějí nechat své nemocné příbuzné v ústavní péči, proto s nimi zůstávají doma a poskytují jim celodenní péči.

Lidem, které demence postihne, se z mysli nejdřív začnou vytrácet nejjednodušší věci – třeba jak používat telefon nebo vařit. Nakonec se o sebe vůbec neumějí postarat. „O každého pacienta s demencí se stará v průměru 2,1 rodinných příslušníků, to je několikanásobek počtu postižených. A postižení jsou všichni,“ říká Iva Holmerová z České alzheimerovské společnosti.

Terapie pro pacienty s Alzheimerovou chorobou
Zdroj: ČT24

V Česku se počty nemocných vyšplhaly už na 130 tisíc a prognóza je víc než varovná. Do 30 let jich bude podle lékařů přes čtvrt milionu. Kabinet sice plán má, ale jen na papíře. „Vláda se usnesla, že budeme mít plán Alzheimer již v roce 2010. Ale zatím se to jen dvakrát odložilo. Jsme z toho dost zneklidnění,“ dodává Holmerová.

Ministerstva slibují, že do konce června bude plán hotový. V praxi ale začne platit nejdřív v roce 2013 - týká se totiž hned čtyř ministerstev. Kromě vyřešení otázky ústavní péče a finanční pomoci rodinám má plán nastavit i lepší systém rozpoznání nemoci - když se podaří odhalit v rané fázi, můžou ji lékaři významně zpomalit.

Video Reportáž Barbory Straňákové
video

Reportáž Barbory Straňákové