Člověk v tísni udělí podzemní síti lékařů v Sýrii cenu Homo Homini

Praha – Člověk v tísni udělí podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků, známé jako Doctors Coordinate of Damascus, cenu Homo Homini za rok 2011. Tu Člověk v tísni každoročně uděluje osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv a demokracie. Ocenění převezme jeden z koordinátorů syrských lékařů 6. března na zahájení mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět.

Lékaři získávají ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v bezprostředním ohrožení vlastních životů pomáhají civilistům raněným při represích syrského režimu. Člověk v tísni cenu každoročně uděluje osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv a demokracie.     

„Pomoc, kterou syrští lékaři a zdravotníci z Doctors Coordinate of Damascus poskytují ve skrytu, riskujíce vlastní svobodu a životy, je mimořádně důležitá. Zvláštní složky represivního aparátu Asadova režimu totiž systematicky pátrají v běžných nemocnicích a raněné z demonstrací odvážejí, vězní, nezřídka mučí či popravují,“ shrnul důvody ocenění syrských lékařů ředitel společnosti Šimon Pánek.   

V širším smyslu je cena určena všem lékařům a zdravotníkům, kteří v současné době v Sýrii ošetřují raněné, ať již tajně, či v nemocnicích ostřelovaných měst a předměstí. Podzemní lékaři v současnosti působí v šesti syrských provinciích a nárazově ošetřují až 100 raněných denně. Mnoho podzemních lékařů bylo raněno či zatčeno. Další, včetně jednoho ze zakladatelů sítě, byli zabiti.   

Video Šimon Pánek ve Studiu ČT24
video

Šimon Pánek ve Studiu ČT24

Loni cenu dostal kyrgyzský politický vězeň Azimžan Askarov, který dlouhodobě hájí lidská práva a zájmy nespravedlivě obviněných. Sám byl předloni v rámci zmanipulovaného soudního procesu odsouzen k doživotnímu vězení.