Trojice Slováků okrádala seniory - tvrdili, že mají příbuzného v nemocnici

Praha - Trojice podvodníků ze Slovenska měla okrást seniory z celé republiky o statisíce korun. Muž a dvě ženy starším lidem tvrdili, že potřebují peníze pro příbuzného v nemocnici. Policie je zadržela 9. února v Praze, když se údajně snažili kontaktovat seniory přímo před policejní budovou. Dva ze zadržených se pak přiznali k podvodu a krádeži v Hradci Králové, za to jim hrozí čtyři a pět let vězení. Skupina je ale podezřelá ze zločinů na několika dalších místech republiky, hlavně na Blanensku nebo v Praze.

Královéhradečtí kriminalisté obvinili šestačtyřicetiletého muže a osmatřicetiletou ženu z toho, že 7. února připravili čtyřiaosmdesátiletou ženu z Hradce Králové o více než 100 tisíc korun. „Skupina přijela ze slovenského Lučence. Podle svých slov se zde dozvěděli o způsobu, jakým se v minulosti podařilo jiné organizované skupině v našem regionu od seniorů podvodně vylákat jejich celoživotní úspory,“ uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.   

Ženě v Hradci Králové tvrdili s pláčem, že hledají nemocnici, kde po vážné dopravní nehodě leží jejich těžce zraněný příbuzný. Žena jim chtěla ukázat cestu, takže nasedla k nim do auta. „Před branou nemocnice vyslechla fiktivní telefonát s jakýmsi ošetřujícím lékařem z chirurgie. Poté jí sdělili, že hospitalizovaný příbuzný musí uhradit zálohu na zdravotní péči ve výši 40 tisíc korun,“ popsala případ Ježková.

Video Reportáž Kamily Štíchové
video

Reportáž Kamily Štíchové

Seniorce podvodníci údajně nabídli, že když jim půjčí peníze, nechají jí jako zástavu americké dolary. Žena nakonec souhlasila, přivedla je k sobě domů a peníze jim dala. Při tom jí prý obvinění ukradli dalších 64 tisíc korun a 300 eur. Seniorka později zjistila, že v tašce, kterou jí dali, jsou místo dolarů jen nastříhané letáky.   

O dva dny později je policisté zadrželi na zastávce MHD přímo před policejní budovou v Praze 4. Podezřelí se tam snažili kontaktovat seniory, policisté se je rozhodli prověřit a našli u nich část z peněz ukradených ženě z Hradce. Jedna z cizinek měla už dříve okrást s jinou skupinou seniory o celkem 400 tisíc korun, prý rovněž s pomocí historky o příbuzném v nemocnici.