Lékařské odbory nevěří Hegerovi, chtějí růst platů uzákonit

Praha – Lékařští odboráři požadují od roku 2013 uzákonění růstu lékařských platů. Mnoho z nich po letošních zkušenostech totiž nevěří tomu, že ministr Heger opravdu dodrží svůj slib z loňského roku. Tehdy po akci Děkujeme, odcházíme se zavázal, že zajistí pro doktory vyšší mzdy. Odbory v současnosti žádají jeden a půl až trojnásobek průměrné mzdy. Platy garantované zákonem mají nemocniční lékaři například na Slovensku. Ve většině evropských zemí ale určují mzdy doktorů sami ředitelé nemocnic.

V nezávazném memorandu si lékaři v loňském roce vymohli radikální zvýšení platů. Velká část z nich ovšem slibované finance neobdržela, proto odboráři požadují nárůst platů pro příští rok uzákonit. „Po této zkušenosti už tomu, co je jenom někde napsáno, nemůžeme věřit. (…) Jediné řešení vidíme v legislativní úpravě,“ dodal předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Platový zákon i pro další zdravotníky

Kromě lékařů by se tak podle odborů mohli svého platového zákonu dočkat i třeba zdravotní sestry. „Své platové podmínky mají například policisté, vojáci, proč by totéž nemohli mít pracovníci ve zdravotnictví,“ podotkl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek:

„My jsme slib dodrželi v tom smyslu, že tam, kde bude produkce, budou mít nemocnice prostředky na zvýšení platů. Co jsme negarantovali je, že plat bude navýšen každému jednomu lékaři či zdravotníkovi.“


Odboráři mají velké šance s plánem uzákonit loňské memorandum uspět. Podporuje je totiž nejen levicová opozice, ale i vládní Věci veřejné. A ty mají s levicí ve sněmovně většinu. „Věci veřejné by to podpořily, protože nechceme, aby se opakovala situace, která byla loni, kdy hrozilo výrazné omezení zdravotní péče,“ ujistil místopředseda zdravotního výboru sněmovny Jiří Štětina (VV).

Mohlo by dojít ke zrušení tarifních tabulek, varuje ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví nicméně uzákonění platů odmítá. „Naopak by mělo dojít ke zrušení tarifních tabulek. Práce by měla být placena podle toho, jakou práci, v jakém množství, v jaké kvalitě vykonávají, nikoli zákonem,“ míní náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Lékaři chtějí, aby se jejich průměrný plat v příštím roce zvýšil na jeden a půl až trojnásobek průměrného platu. Právě to jim totiž ministr zdravotnictví slíbil.

Zatímco průměrný plat začínajícího nemocničního lékaře by díky tomu vzrostl z dnešních 22 tisíc na 36 tisíc korun, průměrný plat zkušeného doktora se dvěma atestacemi by poskočil ze 60 na 72 tisíc korun. A pokud politici svůj slib nedodrží, hrozí lékaři dalším velkým protestem. „Takhle se k nikomu, s kým se podepíše dohoda, vládní garnitury nesmí chovat,“ uvedl Engel.

Video Reportáž Petra Vaška
video

Reportáž Petra Vaška

Reportáž Petra Vaška

23.2.2011 - UD

Platy pro lékaře tématem Událostí, komentářů