Měli chytře a organizovaně připravit stát o 630 milionů, patří k nim Bušina

Praha – Kriminalisté navrhli obžalovat 14 lidí z rozsáhlých daňových úniků, praní špinavých peněz a korupce. Skupina podle mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje připravila stát o více než 630 milionů korun, především tím, že zahrnovala do účetnictví fiktivní faktury. Kvůli daňovým únikům i legalizaci výnosů z trestné činnosti pak založila řadu bankovních kont. Jedním z údajných pachatelů má být podle ČTK bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina. Většině stíhaných hrozí až desetileté vězení. Případem, jehož spisový materiál čítá rovných 26 tisíc stran, se teď bude zabývat Vrchní zastupitelství v Praze.

„Zmíněný případ je historicky jednou z nejsložitějších daňových kauz zpracovávaných naším útvarem, zejména vzhledem k vysoce organizovanému a sofistikovanému způsobu páchání trestné činnosti, která prorůstala i do veřejné správy,“ uvedl Ibehej. Podle něj stíhaní lidé založili několik obchodních společností, které měly následně vysoké příjmy z reklamních služeb. Pro snížení daní pak statutární zástupci firem zakládali do účetnictví faktury od společností, které však nevyvíjely žádnou činnost.

Skupina podle policie ukládala peníze na řadu účtů, vybírala si je v hotovosti. „Kriminalistům se podařilo zadokumentovat hotovostní výběry ve výši více než jedné miliardy korun,“ uvedl mluvčí. Jeden z údajných pachatelů měl podle policie kontakt na vysoko postaveného úředníka daňové správy, který spolu se dvěma kolegy skupině pomáhal. Někteří ze stíhaných mu podle Ibeheje například zajistili milionové dotace pro sportovní kluby, dostal prý také akcie za 15 milionů korun.

Podle médií jde o někdejšího zástupce ředitele finančního ředitelství v Praze Jaromíra Svobodu. Mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová řekla, že bývalý funkcionář nyní působí jako řadový referent.

Jeden z mužů, jedná se zřejmě právě o Bušinu, pak podle kriminalistů také padělal středoškolské vysvědčení a použil ho u přijímacích řízení na vysoké školy. Bušina byl spolu s dalšími sedmi lidmi obviněn z daňových úniků nejprve v červnu 2009, rozšíření obvinění přišlo v letech 2010 a 2011. Bušina kvůli kauze rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu pozastaveno členství v ČSSD. Podle dřívějších informací deníku Právo byly firmy, které údajně krátily daně, spojené také s Bušinovým obchodním partnerem Davidem Belousem.

Video Reportáž Lenky Drmotové a Kamily Štíchové
video

Reportáž Lenky Drmotové a Kamily Štíchové