Pospíšil: Pokud Rampula zůstane, tak ale asi beze mě

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) po dnešní „přestřelce“ mezi státními žalobci očekává, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman učiní proti pražskému vrchnímu státnímu zástupci Vlastimilu Rampulovi „nějaká odvolací opatření“. „Politická reprezentace se musí rozhodnout, zda pan Rampula zůstane ve funkci. Pokud zůstane, tak ale asi beze mě,“ řekl Pospíšil deníku Lidové noviny.

Situace na státních zastupitelstvích dnes eskalovala poté, co staronový pražský vrchní státní zástupce uvedl, že chce podat trestní oznámení na svého předchůdce Stanislava Mečla kvůli vniknutí do kanceláře jeho náměstka. Politici i média začali mluvit o válce státních zástupců či globálním chaosu. Spekuluje se o možném odvolání Pospíšila.

Rampula dnes novinářům řekl, že do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka na pražském vrchním státním zastupitelství vnikli v noci 17. února dva cizí lidé, které doprovázel Mečl. Událost označil za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství. Podle Zemana však šlo o bezpečnostní akci a Rampula mohl tím, že o tom hovořil a pustil veřejně kamerový záznam, zmařit vyšetřování. Nejvyšší státní zástupce podle svých slov zváží, zda se Rampula kárně provinil, nebo zda je jeho vystoupení případným důvodem k jeho odvolání.

Rampula se do funkce pražského vrchního státního zástupce vrátil ve středu poté, co soud zrušil Pospíšilovo rozhodnutí o jeho odvolání. Pospíšil dnes podle serveru Lidovky.cz zdůraznil, že za změnami na státním zastupitelství si stojí a hodlá v nich pokračovat. „To je moje politika, za kterou si stojím. Je nutné, aby státní zastupitelství bylo obsazeno důvěryhodnějšími osobami,“ dodal ministr.

Pospíšil podá kasační stížnost proti rozhodnutí soudu

Se Zemanem se definitivně dohodl, že podá kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který Rampulu vrátil do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Pospíšil však nebude žádat o odkladný účinek verdiktu. O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší správní soud.

Soud totiž vrátil Rampulův případ zpět do správního řízení, což znamená, že by Zeman mohl doplnit další důvody pro odvolání vrchního státního zástupce. Kdyby však Nejvyšší správní soud pozastavil účinnost verdiktu, nemohlo by se v řízení pokračovat, řekl dnes Pospíšil deníku Lidové noviny. Ministr také již dříve uvedl, že Zeman počítá s tím, že důvody doplní. 

Pospíšil odvolal Rampulu na Zemanův návrh loni v říjnu. Vytýkal mu např. to, že vážně porušil povinnosti, když ve více případech nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. Dalším důvodem byl jeho zásah do kauzy údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB), když své podřízené vydal pokyn, aby se na místě neodvolávala proti osvobozujícímu rozsudku. 

Pražský městský soud však minulý pátek Pospíšilovo rozhodnutí zrušil. Argumentoval zejména tím, že se neprokázalo, že by vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti. Podle ministerstva spravedlnosti senát také uvedl, že nejvyšší státní zástupce návrh na Rampulovo odvolání dostatečně neodůvodnil. Rampula proto nastoupil ve středu zpět do úřadu. Stanislav Mečl, který od listopadu VSZ vedl, se vrátil do funkce Zemanova náměstka.

Video Ondřej Kundra v Událostech, komentářích
video

Ondřej Kundra v Událostech, komentářích