Nečas: Státní zástupci mají bojovat se zločinci, ne mezi sebou

Praha - Žalobci mají bojovat se zločinem, ne mezi sebou. Tak zní vzkaz premiéra Petra Nečase ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Předseda vlády od něj očekává uklidnění zjitřené situace mezi vysokými justičními činiteli. Kauza kazí jméno českým žalobcům a zesiluje tlak na ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Ten se odmítá smířit s návratem Vlastimila Rampuly do funkce šéfa pražských žalobců. „Pokud zůstane, tak ale asi beze mě,“ řekl Lidovým novinám. Ani Rampula však odejít nehodlá. Klíčové schůzky - Nečas s Pospíšilem a nejvyšší státní zástupce s podřízenými - se odehrají v pondělí. A v pondělí má také padnout trestní oznámení. 

Podle šéfa nejsilnější opoziční strany Bohuslava Sobotky tato situace znejišťuje celou justici.„Je to zodpovědnost pana ministra a já věřím, že to v brzké době vyřeší,“ komentuje kauzu Sobotka. 

Nynější stav, kdy se do ostrého sporu dostali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula, je podle předsedy vlády neudržitelný.

Petr Nečas pro ČT:

„Od pana ministra očekávám řešení, které uklidní zcela destabilizovanou situaci na státním zastupitelství. Současný stav je neudržitelný. Státní zástupci mají bojovat se zločinci, ne mezi sebou.“Vlastimila Rampulu vrátil do funkce minulý týden verdikt pražského městského soudu. Pospíšil, který na jeho odvolání trvá a pokusí se o něj znovu, žádá o politickou podporu. „Politická reprezentace se musí rozhodnout, zda pan Rampula zůstane ve funkci. Pokud zůstane, tak ale asi beze mě,“ vyjádřil se Pospíšil pro Lidové noviny. 

Situace na státních zastupitelstvích se vyhrotila v pátek, kdy staronový pražský vrchní státní zástupce Rampula předložil médiím videozáznam z bezpečnostních kamer a uvedl, že chce podat trestní oznámení na svého předchůdce Stanislava Mečla kvůli vniknutí neznámých osob do kanceláře jeho náměstka. Mečl tvrdí, že dotyční muži byli policisté. Podle médií se mohlo jednat o lidi z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, která už dříve vyšetřovala závažný únik jména utajovaného svědka v kauze Pandury. 

Stanislav Mečl odemyká kancelář Libora Grygárka
Zdroj: ČT24

Videozáznam ale bude hlavním tématem hovoru i v jiné budově - v pražské kanceláři nejvyššího žalobce Zemana. Na pondělí si pozval jak Rampulu, tak Mečla. Rampula podle něj zveřejněním nahrávky přestřelil, povýšil své zájmy nad spravedlnost a zmařil probíhající vyšetřování. 

Vlastimil Rampula: „Já nemám důvod odstupovat ze své funkce. Jestli se jednalo o akci bezpečnostních složek, o tom já jsem nebyl informován, a proto jsem logicky ani nemohl žádnou akci zmařit.“


Politici se shodují na tom, že situace je vážná, nicméně na tom, kdo ji zavinil, už ale ne.

Jeroným Tejc (ČSSD): „Pan Rampula má odejít, a ne se soudit o to, jestli ještě pár týdnů, měsíců a let zůstane na svém místě.“ 

Zbyněk Stanjura (ODS): „Z mého pohledu jsou viníci úplně všichni. Já nechci vybírat ty, kteří jsou dobří a kteří jsou špatní.“ 

Karel Schwarzenberg (TOP 09): „To je výsledek dlouhého vývoje, jak bohužel ODS ten resort spravovala po několik generací ministrů. … Já jsem tedy velice zvědav, co pan premiér učiní.“


A v pondělí má také v souvislosti s videozáznamen padnout i trestní oznámení. Rampula ho chce na Stanislava Mečla podat za to, že mužům na záznamu otevíral dveře.

Spor má také politickou rovinu, výrazně oslabuje Pospíšilovo postavení ve vládě. Grémium ODS o věci už jednalo, podle účastníků schůzky však tehdy slova o možnosti ministrova odchodu ještě nepadla. Nečas chce se členem svého kabinetu o „neudržitelné situaci“ jednat, v pondělí se navíc opět schází vedení občanských demokratů. O odchodu Pospíšila z vlády se v médiích spekuluje už několik měsíců. Ministr ale dosud svou pozici vždy ustál. V souvislosti s jeho výměnou se dříve objevily úvahy o tom, že by post ministryně spravedlnosti mohla zastávat nynější vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (VV). Vicepremiérka však v posledních dnech dává najevo, že o post v této situaci příliš neusiluje.