Lessy garantuje, že policisté nejdou přes čáru. Podle Tejce jde i o Zemana

Praha - Policejní prezident Petr Lessy není schopen sdělit, která z policejních složek byla na pražském vrchním státním zastupitelství, v době, z níž pochází videozáznam z bezpečnostních kamer, jenž médiím v pátek ukázal staronový vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Disponuje jen informací, že šlo o zákonnou akci jedné z bezpečnostních složek ČR. Rampula podle něj postupoval netakticky, avšak víc komentovat nechce. Lessy se tak přidal ke kritice nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který obvinil Rampulu, že svým jednáním ohrozil bezpečnostní akci.

Vrchní státní zástupce Rampula mohl svým pátečním jednáním policii minimálně stížit vyšetřování. Šéf policie podotkl, že přípravné řízení by nemělo být pod dohledem veřejnosti. „Vždy, když takový případ je předem medializován a nenastupují zde jako první, když je podezření, příslušné policejní orgány, tak to potom velmi ztěžuje další vyšetřování. Protože pokud by se jednalo opravdu o trestný čin, tak, jak avizoval pan vrchní státní zástupce, tak samozřejmě osoby, které ten čin spáchaly, nebo by mohly být podezřelé, mohou zahlazovat stopy po svém jednání,“ uvedl Lessy. 

Rampula pro LN: Mečl mi o akci neřekl, je to jeho fatální selhání

Vlastimil RampulaPražský vrchní státní žalobce Vlastimil Rampula se brání kritice, že zveřejněním videozáznamu z bezpečnostních kamer mohl ohrozit bezpečnostní akci. On sám vinu necítí, protože o ničem nevěděl, tudíž nemohl nic vyzradit. Podle něj „fatálně selhal“ jeho předchůdce Stanislav Mečl. Pokud v kanceláři Libora Grygárka probíhala akce v zájmu státu, měl ho prý Mečl při předávání úřadu o tom informovat, uvedl Rampula pro server lidovky.cz.

„Stanislav Mečl to však neučinil, což považuji za fatální selhání,“ napsal Rampula v prohlášení. Podle Rampuly padá tedy vina za vyzrazení policejní akce na Mečla. „O žádné bezpečnostní akci jsem nevěděl, proto jsem nemohl způsobit její vyzrazení,“ prohlásil.


Lessy v OVM garantoval, že pokud tu noc na pražském vrchním státním zastupitelství byli policisté, postupovali zcela „v souladu se zákony této země, tudíž by zde musel být souhlas a patřičný schvalovací mechanismus, jak předpokládá zákon.“ Posléze dodal, že jednalo-li se o nějaký úkon v souvislosti s trestním řízení, pak na to platí určitý schvalovací mechanismus, do kterého vstupuje nejen státní zástupce, ale i soudce.

Petr Lessy

„Pokud by případně, až se celá věc objasní, se zjistilo, že dotyčným byl policejní orgán činný v Policii ČR, tak já opravdu garantuji, že Policie ČR postupuje zcela v souladu se zákony této země… Sám jsem zvědav na trestní oznámení pana vrchního státního zástupce, jak deklaroval na své tiskové konferenci.“

„Pokud by se opravdu jednalo o trestný čin, tak jak avizoval pan vrchní státní zástupce, tak samozřejmě osoby, který by tento trestný čin spáchaly nebo by z něho byly podezřelé, by samozřejmě mohly zahlazovat stopy.“ Z výroční zprávy BIS: „Specifický problém představuje bezpečnost nespolehlivost některých soudců a státních zástupců. BIS zaznamenala kontakty představitelů justice na osoby z kriminálního prostředí či existenci klientelistických vazeb, které mohou závažným způsobem ovlivnit průběh řízení.“


David Ondráčka z Transparency International (TI) v OVM řekl, že pro tak vysoké funkce, kterými jsou vrchní státní zástupce a jeho náměstek, jsou potřeba i jisté morální předpoklady. Podle jeho mínění ani Vlastimil Rampula a ani Libor Grygárek takové předpoklady nemají. Akci Rampuly označil za snahu vrátit na pražské vrchní státní zastupitelství staré pořádky. 

Sám policejní prezident si pochvaluje spolupráci se Stanislavem Mečlem. „Spolupráce funguje precizně, vyšetřování nabralo na obrátkách. Je nám jedno, kdo tam bude, jde nám o to, aby to takhle fungovalo dál,“ řekl Lessy v OVM.

Možná jde o židli i Pavlu Zemanovi

Otevřená válka mezi Vlastimilem Rampulou a Stanislavem Mečlem dělí politickou scénu, a to včetně koalice. Podle TOP 09 musí zasáhnout ministr spravedlnosti Pospíšil a premiér Nečas. Nejdál zašel šéf sociálně demokratických poslanců Jeroným Tejc. Podle něj jde hlavně o nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Hrozí prý, že ho politici chtějí dostat pod tlak. „Teď je tady tlak na ministra spravedlnosti, aby tady pak mohl být tlak na Nejvyšší státní zastupitelství, který může vyvrcholit odvoláním nebo tím, že Zeman odejde sám,“ řekl Tejc v OVM. 

Scénář se opírá mimo jiné o informace, že pozice ministra spravedlnosti je po jednání špiček ODS víc než nejistá. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale tvrdí, že o odvolání Pospíšila řeč nebyla. 

Koalice se shoduje v tom, že ve hře je opět důvěryhodnost justice. Jinak ale postoje zdaleka tak neladí. TOP 09 a ODS se zatím nedokážou shodnout, jak ztrátě pověsti státních zástupců zabránit. Podle Stanislava Polčáka (TOP 09) jsou na tahu občanští demokraté. Jen oni prý můžou přepsat pravidla pro odvolávání žalobců, a tak předejít tomu, aby se situace z posledních dnů opakovala.