Příznivci vězněného Týce přelepují hlavy panáčkům na semaforech

Praha – Příznivci výtvarníka Romana Týce začali přelepovat hlavy panáčkům na semaforech u přechodů pro chodce. Akcí s názvem Panáčci ztrácí hlavu za Týce, která se šíří spontánně v ulicích i na sociální síti, chtějí její účastníci vyjádřit solidaritu s vězněným umělcem. Ten nastoupil v pátek do vězení za to, že odmítl zaplatit pokutu nařízenou soudem za výměnu skel u pražských semaforů, což bylo jedno z jeho uměleckých děl ve veřejném prostoru.

„Dokud bude Roman Týc ve vězení za panáčky, budeme jim přelepovat hlavy jako projev solidarity a řízené občanské neposlušnosti,“ stojí na stránkách věnovaných akci na sociální síti Facebook. Bezhlavé zelené a červené postavičky jsou v Praze k vidění např. na Újezdě, na Karlově náměstí, kolem Tančícího domu nebo u Karlova mostu. Jde většinou o místa, která svými změněnými postavičkami ozdobil před časem i Týc. Kromě hlavního města se k akci přidali lidé například v Českých Budějovicích, Brně či Olomouci. Happening se prý začal šířit i do zahraničí, podle informací ze sociálních sítí například do Ruska a Francie. 

Podle firmy Eltodo, která v Praze spravuje semafory a veřejné osvětlení, je přelepování světelné signalizace protiprávní a pro chodce nebezpečné. „Jakékoliv pozměňování dopravního značení je nebezpečné jednání. Světelné signalizační zařízení spadá do stejné skupiny, jako kdyby někdo ničil dopravní značky,“ upozornil mluvčí firmy Jan Rafaj. Semafory ve městě se zatím jen běžně kontrolují, případné přelepy zaměstnanci Eltodo odstraňují.   

Na podporu Týce chystají jeho příznivci další akce. Měly by se konat po celý měsíc, kdy bude umělec ve vězení. Na budově Akademie výtvarných umění v Praze se už například objevil sprejový nápis Free Roman Týc.