Zemřel znalec a popularizátor astronautiky Vítek

Praha - Ve věku 72 let dnes zemřel přední český znalec a popularizátor astronautiky Antonín Vítek. Autor řady knih o astronautice a spoluautor internetové encyklopedie například komentoval v roce 1969 pro tehdejší Československou televizi přistání Apolla 11 na Měsíci. Před čtyřmi roky dostal Cenu Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy.

Vítek vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a poté pracoval téměř čtvrt století v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Poté přešel do Základní knihovny, kde dosud pracoval jako odborník na informační technologie.

„K přírodním vědám - fyzice, astronomii a chemii - mě přivedly sci-fi J. M. Trosky (vlastním jménem Jan Matzal), které jsem přečetl v době, kdy jako jedenáctiletý jsem dlouho ležel v nemocnici. Po vypuštění první družice se můj zájem zaměřil i na kosmonautiku,“ napsal ve svém životopisu Vítek.

„Dnes ráno se vydal na svou planetku nesmírně vzdělaný, slušný a laskavý člověk,“ řekl o něm jeden z jeho kolegů.


V roce 1969 Vítek komentoval v Československé televizi přistání Apolla 11 na Měsíci, zatímco jeho přítel Karel Pacner z Mladé fronty referoval o Apollu 11 z amerického Houstonu. V sedmdesátých letech se Vítek podílel na vývoji krystalizátoru ČSK-1 pro materiálové pokusy na sovětských kosmických stanicích Saljut a Mir.

Vítek je spoluautorem mnoha knih o astronautice. Nejvíce si sám cenil internetové encyklopedie SPACE-40, která zahrnuje všechny umělé družice ve vesmíru. Zejména díky ní dostal v roce 2008 Cenu Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy od Akademie věd. Byla po něm také pojmenována planetka číslo 30 253.

Video Zemřel Antonín Vítek
video

Zemřel Antonín Vítek

Zemřel Antonín Vítek

28.2.2012, Z13

Rozhovor s Karlem Pacnerem