O Rampulu se zajímá NBÚ, může přijít o bezpečnostní prověrku

Praha - O páteční tiskovou konferenci Vlastimila Rampuly, na které ukázal záběry z kamer neobvyklé návštěvy na vrchním státním zastupitelství, se zajímá Národní bezpečnostní úřad. Pokud Rampula ohrozil utajované informace, může přijít o bezpečnostní prověrku, případně čelit trestnímu stíhání. Píše to server Novinky.cz. Rampula ohrožení informací odmítá s tím, že ani žádné takové informace neměl. „Nemohl jsem vyzradit nic, o čem jsem nevěděl,“ řekl Právu. S Rampulou se dnes zároveň setkal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Dohodli se, jak spolu budou komunikovat. Mají se pravidelně setkávat a být v telefonickém kontaktu.

Z vyzrazení utajované informace Rampulu nařkl právě Zeman. Pokud by se prokázalo, že šlo skutečně o utajenou akci bezpečnostních složek, mohl by Rampula podle serveru přijít o svou bezpečnostní prověrku, případně i čelit trestnímu stíhání a pokutě v řádech několika desítek tisíc korun.

Rampula má prověrku na stupeň tajné, tedy druhý nejpřísnější

NBÚ proto nyní po Zemanovi požaduje informace, zda Rampula skutečně utajované informace ohrozil. Právu to potvrdil ředitel úřadu Dušan Navrátil: „Zatím čekáme na odpověď z Nejvyššího státního zastupitelství a teprve poté rozhodneme o dalším postupu.“

Zeman se dnes s Rampulou dohodl na způsobu vzájemné komunikace, která má vést k lepší spolupráci. „Dohodli se například, že se budou pravidelně setkávat v intervalech asi tak tří až čtyř týdnů a budou se vzájemně telefonicky informovat,“ řekla bez dalších podrobností mluvčí NSZ Helena Markusová.