Seniorku zavraždil recidivista, který měl vycházku z léčebny

Pardubice – Seniorku v Moravanech na Pardubicku podle policie zavraždil 44letý recidivista, jenž měl vycházku z psychiatrické léčebny, oběť udusil a oloupil. Podle policie byl muž v minulosti opakovaně stíhán pro majetkovou trestnou činnost, znásilnění a pokus vraždy se sexuálním podtextem. Policie ho za pomoci veřejnosti zadržela v pondělí. Obviněný muž nevypovídá. Podle policistů nad svým skutkem žádnou velkou lítost neprojevil, spíše lituje toho, že byl dopaden. Hrozí mu trest odnětí svobody 15 až 20 let nebo výjimečný trest. Na soud bude muž čekat ve vazbě.

Muž se do bytu dostal pod záminkou, že jde na odečet a kontrolu kvality vody. Na seniorku zaútočil a začal ji škrtit, vyrušili ho ale náhodní svědkové. Ve spěchu proto ukradl peněženku, v níž byly kreditní karty a další doklady, a utekl. „Motivem se nejspíš stal zisk peněz pro vlastní finanční prospěch,“ uvedla policie.

Čtyřiačtyřicetiletý muž byl v minulosti několikrát trestán. Naposledy byl odsouzený v roce 2002 za pokus o vraždu se sexuálním motivem na nezletilé dívce. Odpykat si měl 12 let vězení. Loni v srpnu byl ale podmínečně propuštěn do ochranné sexuologické léčby v psychiatrické léčebně. „Trestného činu vraždy v Moravanech se měl dopustit v době takzvaného sociálního volna, které je udělováno k zařízení osobních záležitostí. Do léčebny se v den, kdy došlo k vraždě, údajně vrátil,“ uvedla policie na svých stránkách.

Policisté muže zadrželi v pondělí časně ráno v Libereckém kraji, když se po dalším sociálním volnu nevrátil zpět do léčebny. Kriminalisté budou nyní zjišťovat, zda nemá na svědomí další trestné činy, které mohl spáchat v době předchozích vycházek z léčebny. 

Policie v souvislosti s případem opět apeluje na seniory, aby zvážili, koho pouští do svých bytů: „Podezřelý se do bytu opět dostal pod smyšlenou záminkou, která už byla mnohokrát uveřejňována v různých sdělovacích prostředcích.“