Nemocnice nemusí platit za pohřbení muže bez souhlasu syna

Hradec Králové - Fakultní nemocnice v Hradci Králové nemusí zaplatit půl milionu korun a omluvit se, což po ní požadoval Petr Mikeš. Ten nemocnici žaloval kvůli tomu, že nedala souhlas k pohřbení těla jeho otce. Krajský soud v Hradci Králové dnes jeho žalobu zamítl. Mikeš s verdiktem nesouhlasí a chce se proti němu odvolat.

„Samozřejmě že budu v soudech pokračovat, nemocnice si to přehazuje s městem jeden na druhého. Tak ať někdo rozhodne. Nenechám to být,“ řekl Mikeš. Případem by se tak mohl zabývat pražský vrchní soud. Fakultní nemocnice v Hradci Králové požadovala u soudu zamítnutí žaloby a tvrdila, že postup nemocnice byl v souladu se všemi právními předpisy.

Soud dal nemocnici za pravdu. „Není povinností ústavu soudního lékařství, aby pátral po příbuzných a staral se o pohřbení,“ řekla při zdůvodnění rozsudku soudkyně Věra Adámková. Podle ní v celém případu zřejmě pochybila hradecká radnice.

Tělo Mikešova otce našli lidé na konci října 2009 v Hradci Králové, pitva provedená v hradecké nemocnici potvrdila, že muž nezemřel násilnou smrtí. Mikeš, který v té době byl v příbramské věznici, se o otcově smrti dozvěděl 5. listopadu. Sociální pracovnice mu řekla, že s tělem zatím nelze nakládat, dokud hradecké státní zastupitelství nevydá souhlas s pohřbením.

Ten Mikeš dostal až 19. ledna, přitom tělo z fakultní nemocnice odvezla pohřební služba již dříve, ostatky byly zpopelněné v polovině prosince. „Vadí mi to, že ústav soudního lékařství vydal tělo mého otce nějaké pohřební službě, přitom mě se nikdo na nic neptal,“ řekl Mikeš.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera