Za vulgaritu na Knížákovu adresu se má Černý omluvit, platit nemusí

Praha – Za vulgární vyjádření v dokumentu České televize se má výtvarník David Černý omluvit bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi. Zaplatit 150 tisíc korun, které po něm Knížák požadoval, ale podle rozhodnutí pražského městského soudu platit nemusí. Bývalý ředitel Národní galerie žádal také půlmilionovou částku po ČT, ani tento nárok mu ale soud nepřiznal. Rozhodnutí není pravomocné.

Černý mluvil o Knížákovi v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého, který ČT odvysílala loni v lednu. Podle žaloby uvedl, že je bývalý ředitel Národní galerie „nafoukanej, kriploidní č**ák“. Knížák výrok považuje za snahu úmyslně urazit a znevážit jeho osobu. Výtvarník prý výrokem zasáhl do jeho práva na čest a důstojnost. Česká televize se měla provinit tím, že vulgarity do vysílání pustila.

Černý má podle soudkyně Veroniky Křesťanové nahrát svoji omluvu na videozáznam, ČT ji pak má na svém druhém programu odvysílat. „Hrubý vulgarismus do oprávněné kritiky nepatří,“ odůvodnila Křesťanová svůj verdikt. Uvedla, že takové výrazy lze použít pouze ve velmi vyhrocené situaci, která zde však nenastala.

Vzájemná averze Černého s Knížákem je známa

Zároveň je však podle soudkyně omluva pro Knížáka zcela dostatečným zadostiučiněním. Výrok zazněl v dokumentu, na který se dívala pouze specializovaná skupina lidí. Ti pak podle Křesťanové oba muže znají a vědí, jaké mají vztahy. Dodala, že oba umělci jsou často označováni za kontroverzní, a lidé je tak i vnímají.

Milan Knížák
Milan Knížák

Soud se měl původně sporem zabývat již v lednu. Soudkyně Veronika Křesťanová však mužům navrhla, aby se nejprve pokusili při vyřešit smírem. Černý nakonec uvedl, že je ochoten zaslat Knížákovi omluvu v tomto znění: „Mé přirovnání profesora Milana Knížáka k mužskému pohlavnímu orgánu za použití vulgarismu bylo neadekvátní. Za přirovnání k tomuto orgánu se omlouvám.“ Podle svých slov přišel na to, že to není pravda. Knížák to odmítl. ČT se již umělci omluvila a pořad stáhla ze svých internetových stránek.

Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.